تسنیم/ عضو هیئت‌رئیسه مجلس گفت: ایران برای حفظ ثبات در منطقه هزینه‌های زیادی متحمل شده و اجازه تعدی به منافع ملی و امنیت خود را نمی‌دهد.

روح‌الله متفکر آزاد، عضو هیئت‌رئیسه مجلس با بیان اینکه سیاست خارجی ایران با کشورهای همسایه بر پایه دوستی و برادرانه است، اظهار کرد: دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران با کشورهای همسایه که قرابت‌های فرهنگی، زبانی و دینی مشترکی دارد، صلح، امنیت و رفتار مسالمت‌آمیز بر پایه عقلانیت و اقتدار است ولی این دوستی برادرانه باید دوسویه و با پایبندی طرفین باشد.
وی با بیان اینکه موضع ایران با آذربایجان رابطه برادری توأم با عقلانیت است، خاطرنشان کرد: ایران برای حفظ ثبات در منطقه هزینه‌های زیادی متحمل شده و برای توسعه همکاری‌های همه‌جانبه با کشورهای همسایه التزام عملی دارد، بنابراین اولویت دیپلماسی ایران در سیاست خارجی، دفاع از منافع ملی ایران در حوزه‌های اقتصادی و سیاسی است و منافع ملی ایران غیر‌قابل معامله است. ‌
متفکر آزاد افزود: میدان‌دادن به اسرائیل برای ما قابل تحمل نبوده و نشانه برادری نیست و اگر همسایه ما تحت‌تأثیر القائات دشمن متخاصم ایران قرار گیرد و به‌ واسطه این موضوع اگر تعداد همسایه‌های ما کم شود و یا نقشه جغرافیایی و ژئوپلیتیکی کشورهای همسایه مورد مهندسی قرار بگیرد، برای کشور قدرتمندی مثل ایران غیرقابل تحمل بوده چراکه منافع ملی ایران در خطر است. 
نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس‌ افزود: جمهوری اسلامی ایران اجازه نخواهد داد منافع ملی و اقتصادی ایران با محدود‌شدن مسیرهای مواصلاتی صادراتی و کریدورهای مهم ایران به اروپا و روسیه تغییر و یا کانالیزه شود. به مردم عزیز ایران اطمینان می‌دهیم، اجازه نخواهیم داد اقتصاد و تجارت کشور ما در تلاطم‌های سیاسی بازیگران فرا منطقه‌ای دچار صدمه شود.
وی با اشاره به موضع اقتدار ایران در قبال تحولات منطقه‌ای، گفت: دیپلماسی قدرتمند و رویکرد توأم با عقلانیت ایران اسلامی در قبال توطئه‌های خصمانه دشمنان ستودنی است‌.

آخرین خبر آذربایجان شرقی در اینستاگرام :
instagram.com/EAzerbaijan_Today