مهر/ رئیس اداره حفاظت و احیای تالاب‌های اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی در خصوص آخرین وضعیت تالاب کانی برازان به عنوان اولین سایت پرنده نگری کشور گفت: تا دو هفته گذشته تالاب کانی برازان در شرایط مناسبی قرار نداشت؛ اما با آغاز رهاسازی ۲.۵ میلیون مترمکعب حق آبه از سد و رودخانه مهاباد این تالاب جان دوباره گرفته است.

امید بنابی، رئیس اداره حفاظت و احیای تالاب‌های اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی با بیان اینکه امسال به دلیل خشکسالی و عدم تأمین حق آبه مناسب نزدیک ۷۰ درصد این تالاب در تابستان خشک شده بود، اظهار کرد: با رایزنی‌های صورت گرفته و همکاری آب منطقه در تیرماه یک میلیون مترمکعب و اوایل مهرماه سال جاری ۲.۵ میلیون مترمکعب آب به سمت تالاب کانی برازان رهاسازی شد.
وی با اشاره به اینکه هم اکنون سطح آبی تالاب پرآب شده ولی با شرایط ایده ال فاصله دارد، عنوان کرد: هر سال با آغاز مهر ماه آبگیری تالاب‌ها می‌کنیم؛ اما امسال تالاب‌های استان به صورت کامل آبگیری نشدند ولی اقدام اخیر رهاسازی آب با توجه به قرار گرفتن در فصل مهاجرت پرندگان توانست شرایط را تا حدودی بهبود ببخشد.
بنابی حق آبه سالانه تالاب کانی برازان را ۱۶.۷ میلیون متر مکعب عنوان کرد و افزود: این میزان آب از طریق رهاسازی و بارش‌ها تأمین می‌شود امسال با وجود خشک شدن ۷۰ درصدی تالاب و تنش آبی تا حدودی توانستیم اوضاع آن را بهبود ببخشیم.
رئیس اداره حفاظت و احیای تالاب‌های اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی در خصوص اقدامات حفاظتی در این تالاب اظهار کرد: به دلیل ورود سموم و کودهای کشاورزی در سال‌های گذشته این تالاب با مشکل آلودگی مواجه بود هر چند این مشکل به صورت کامل برطرف نشده اما با احداث لاگن های طبیعی تلاش شده این موضوع مدیریت شود.

 

آخرین خبر آذربایجان غربی در اینستاگرام :
https://instagram.com/wazerbaijan_today