فارس/ جمعی از دغدغه‌مندان شوشتر پویشی با عنوان «سازه‌های آبی شوشتر را از خطر تخریب نجات دهید» را به راه انداختند.

برخی شهروندان و دوستداران میراث فرهنگی در شوشتر با راه‌اندازی پوشی تحت عنوان «سازه‌های آبی شوشتر را از خطر تخریب نجات دهید» خواستار پیگیری وضعیت بغرنج این مجموعه ثبت جهانی توسط خبرگزاری فارس شدند.
اما پیرو این موضوع مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان که برای شرکت در جلسه‌ای در خصوص بررسی همین مشکل در این شهرستان حاضر شده بود، اظهار کرد: برنامه‌ریزی‌های کوتاه مدت برای علاج‌بخشی به وضعیت دیواره غربی صورت گرفته تا به این بحران به صورت اضطراری و فوری رسیدگی شود.
سیدحکمت‌الله موسوی افزود: بافت شوشتر مملو از آثار تاریخی است و در واقع شهر شوشتر روی یک شهر قدیمی زیرزمینی شامل شوادان‌ها ایجاد شده که عموماً با مشکل نشت آب یا فاضلاب مواجه شده‌اند که آبشارها نیز احتمالاً درگیر همین موضوع است.
وی با اشاره به انجام اقداماتی جهت مشخص شدن علت این مسئله بیان کرد: مجموعه آبفا تلاش‌های خوبی برای پیدا کردن و رفع محل‌های نشتی داشته‌اند اما هنوز این اطمینان حاصل نشده که مشکل برطرف شده باشد.
وی اضافه کرد: این کار نیاز به پایش بیشتری دارد و طبق گزارش مجموعه آبفا تا پایان مهر پایش دقیق آن‌ها با استفاده از تکنولوژی روز انجام خواهد شد.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان در پاسخ به این سوال که خروجی جلسه بررسی این مشکل در شوشتر چه بوده، خاطرنشان کرد: مدیران ذی‌ربط استان و وزارتخانه در شهرستان شوشتر حضور یافتند و بعد از بازدید از وضعیت سازه‌ها در جلسه‌ای با حضور معاون عمرانی استاندار برخی مصوبات گذشته را بررسی کردند و تصمیمات دیگری هم اتخاذ شد.
موسوی گفت: از مهم‌ترین تصمیمات در سطح استان درخواست و تقاضایی جهت تخصیص ردیف خاص اعتباری برای سازه‌های جهانی شوشتر و همچنین اثر جهانی چغازنبیل در شوش بود که امیدواریم بتوانیم با حمایت استاندار و سایر تصمیم‌گیران ارشد در سطح ملی اعتبار مناسبی جذب کرده و این آثار مهم را مورد رسیدگی اساسی و جدی قرار دهیم.


آخرین خبر خوزستان در اینستاگرام :
https://instagram.com/khouzestan_today