ایرنا/ رئیس اداره مدیریت بحران سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: بلایای طبیعی نظیر خشکسالی، سیل، تگرگ و زلزله در نیمه نخست امسال ۳۰ هزار و ۵۹ میلیارد ریال به کشاورزان این استان خسارت وارد کرد.

حسینعلی فرهادی، رئیس اداره مدیریت بحران سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی اظهار کرد: خشکسالی ۲۶ هزار و ۱۸۱ میلیارد و ۷۰۲ میلیون ریال به بخش کشاورزی شامل باغی، زراعی، دامی، مراتع و دامپزشکی این استان خسارت زد.
وی افزود: از این میزان خسارت، ۱۵ هزار و ۲۲ میلیارد ریال مربوط به بخش زراعی، ۲ هزار و ۱۰۰ میلیارد ریال به باغ ها و بیش ار پنج هزار و ۲۱۵ ریال در حوزه دام و دامپزشکی و مابقی نیز سایر موارد بوده است.
فرهادی خسارت ناشی از ناحیه سیل و تگرگ را نیز در سال جاری بیش از سه هزار و ۷۹۵ میلیارد ریال عنوان کرد و ادامه داد: زلزله نیز به زیر ساخت های بخش کشاورزی و دامپروری استان ۸۱ میلیارد و ۹۷۸ میلیون ریال خسارت وارد کرد.
رئیس اداره مدیریت بحران سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: با وجود خسارت های چندین میلیارد ریالی ناشی از حوادث غیر مترقبه به کشاورزان استان حمایت مادی دولتی برای جبران این خسارت ها تخصیص نمی یابد.
وی بیمه سپاری محصولات کشاورزی را تنها راهکار برای جبران خسارت ها بیان کرد و از کشاورزان خواست تا در زمان مقرر محصولات کشاورزی خود اعم از زراعی، باغی و حتی دامی را تحت پوشش صندوق بیمه این محصولات قرار دهند تا در صورت زیان حداقل بخشی از این خسارت ها جبران شود.
فرهادی اظهار کرد: سالانه کمتر از ۱۵ درصد از این اراضی تحت پوشش صندوق بیمه محصولات کشاورزی قرار می گیرد و اکثر کشاورزان به دلایلی از جمله نارضایتی از پرداختی های بیمه در زمان زیان و عدم نقدینگی تمایلی به بیمه سپاری ندارند.

آخرین خبر خراسان شمالی در اینستاگرام :
https://instagram.com/bojnord_today