عصراترک/ مدیر روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی گفت: 11 راس از پستانداران حیات وحش منطقه حفاظت شده سالوک در خراسان شمالی بر اثر بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک طی چند روز اخیر ازبین رفته اند.
  
حسن پهلوان، مدیر روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی اظهار کرد: شیوع بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک در منطقه حفاظت شده سالوک در شهرستان اسفراین در گونه های حیات وحش کل، بز و میش کشف شده است.
وی گفت: تا به کنون 11 رأس کل و بز همچنین سه بره میش به این بیماری مبتلا شده و از بین رفته اند.
پهلوان خاطرنشان کرد: لاشه این گونه ها در اختیار اداره کل دامپزشکی استان قرار گرفتند که این اداره کل پس از انجام آزمایشات بر روی لاشه های کشف شده، اعلام کرد آنها بر اثر بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک از بین رفته اند.
مدیر روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی افزود: بروز این بیماری در سایر مناطق تحت مدیریت اداره کل محیط زیست استان مشاهده و گزارش نشده است.
وی در ادامه درباره علت شیوع این بیماری در منطقه سالوک اظهار کرد: این بیماری، بیماری مشترک دام اهلی و حیات وحش است.
پهلوان عنوان کرد: با توجه به اینکه گله های دام اهلی دارای پروانه چرا هر ساله از 15 خرداد ماه تا مدت سه ماه اجازه چرا در منطقه حفاظت شده را دارند، این بیماری از دام اهلی مبتلا شده به این بیماری به حیات وحش سالوک شیوع پیدا کرده است.
مدیر روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی همچنین خاطر نشان کرد: بحران خشکسالی، عامل اصلی در ابتلا دام اهلی به این بیماری بوده است.
وی اعلام کرد: برای جلوگیری از شیوع این بیماری به سایر زیستگاه های حیات وحش در استان، یگان حفاظت این اداره کل همچنین 20 محیط بان در قالب 10 اکیپ در منطقه حفاظت شده سالوک در حال گشت زنی و پایش هستند.
پهلوان افزود: لاشه حیات وحش مبتلا به این بیماری پس از انجام آزمایشات سوزانده شده اند.
مدیر روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی بیان کرد: آبشخورهای مستقر در این منطقه آهک پاشی شده اند.

آخرین خبر خراسان شمالی در اینستاگرام :
https://instagram.com/bojnord_today