تسنیم/ کاهش تولید نهاده‌های دامی به دلیل خشک‌سالی‌‌ باعث ایجاد مشکل برای دامداران و افزایش قیمت گوشت قرمز در استان ایلام شده است.

کاهش شدید بارش‌ها  یک‌سال گذشته مشکلات بسیاری را برای روستاییان، کشاورزان، دامداران و ... در پی داشته که کمبود نهاده‌های دامی یکی از اساسی‌ترین مشکلاتی است که عشایر و دامداران را با مشکلات بسیاری مواجه کرده‌ و از سوی دیگر افزایش قیمت نهاده‌های دامی در ماه‌های گذشته تولیدکنندگان دام و طیور در مناطق مختلف کشور ازجمله استان ایلام را با مشکلات جدی مواجه کرده‌است.
کاهش علوفه بر اثر خشک‌سالی و افزایش قیمت نهاده‌های دامی سبب شده هزینه‌های پرورش دام برای دامداران افزایش یابد و این امر موجب شده برخی از عشایر و دامداران به‌ناچار مجبور به فروش دام‌های خود شوند.
به گفته‌ جمعی از دامداران ایلامی رسیدگی به مشکلات عشایر و دامداران باید به‌صورت ویژه در دستور کار مسئولان مربوط قرار گیرد تا هرچه سریع‌تر مشکلات این قشر مرتفع گردد.
عشایر و دامداران معتقدند عدم تامین به‌موقع نهاده‌های دامی توسط دستگاه های مربوط و افزایش روزافزون قیمت این نهاده‌ها بدون شک افزایش قیمت گوشت در ماه‌های آتی را به دنبال خواهد داشت، ازاین‌رو ضروری است هرچه سریع‌تر نسبت‌به حل این مشکل اقدام شود.

عواقب کمبود علوفه و افزایش قیمت آن
برزو محمودی کارشناس کشاورزی گفت: کمبود علوفه و نهاده‌های دامی یکی از معضلات اصلی پیش روی دامداران محسوب می‌شود که طی ماه‌های اخیر مشکلات بسیاری را برای آن‌ها به‌دنبال داشته‌است.
وی با اشاره به این‌که براساس گفته مسئولان ذخایر استراتژیک نهاده‌های دامی در کشور وضعیت مطلوبی ندارد گفت: کاهش نهاده‌های دامی در کشور و به تبع آن استان ایلام افزایش قیمت این نهاده‌ها را در پی داشته است.
محمودی به عواقب کمبود و افزایش نهاده‌های دامی در کشور اشاره کرد و گفت: بالا بودن قیمت نهاده‌های دامی در کوتاه‌مدت افزایش قیمت گوشت قرمز را در پی دارد و در بلندمدت نیز با توجه به فروش دام‌ها توسط برخی عشایر و همچنین کشتار دام‌های مولد شاهد کاهش جمعیت دامی در کشور خواهیم بود.

تلاش برای رفع مشکل
فرشاد یاسمی اظهار داشت: با توجه به کاهش بارندگی‌ها با فقر مراتع در استان مواجه شده‌ایم و این امر مشکلات بسیاری را برای دامداران و همچنین جامعه عشایر به دنبال داشته است.
مدیرکل امور عشایری استان ایلام با بیان اینکه طی ماه های اخیر 6 هزار تن نهاده دامی بین عشایر استان  توزیع شده، اظهار داشت: همچنین جهت رفع مشکلات تامین نهاده‌های دامی عشایر، این اداره‌ اقدام به جمع‌آوری 320 تن کاه و کلش کرده‌ که  در اختیار عشایر قرار گیرد.

آخرین خبر ایلام در اینستاگرام :
https://www.instagram.com/akharinkhabar_ilam/