ایرنا/ مدیر مجموعه میراث‌ جهانی کاخ گلستان از رونمایی مجازی نسخه خطی ارزشمند شاهنامه فردوسی عصر امروز (چهارشنبه) خبر داد.

آفرین امامی مدیر مجموعه میراث‌ جهانی کاخ گلستان اظهار کرد: کاخ گلستان به مناسبت هفته کودک با محوریت میراث‌فرهنگی و هویت ملی، از نسخه خطی شاهنامه  فردوسی برای نخستین بار رونمایی می‌کند.
مدیر مجموعه میراث‌ جهانی کاخ گلستان افزود: شاهنامه خطی به شماره ۲۲۵۰ محفوظ در کتابخانه سلطنتی کاخ گلستان به ابعاد رحلی (۲۲ در ۳۷ سانتی‌متر) بوده و خط این نسخه ارزشمند، نستعلیق یک دانگ با کتابت جلی است.
او تصریح کرد: این نسخه فاقد رقم کاتب و تاریخ است اما با این وجود رقم میرزا صالح خوشنویس تشخیص داده شده است و با بررسی ۴۳ مجلس مینیاتورهای آب و رنگ، طرح و سبک آن‌ها، این نسخه احتمالا در اواخر صفوی نوشته شده است.
امامی گفت: این شاهنامه وزین خطی دارای یک سرلوح مذهب مرصع با طرح ممتاز است که به سفیداب تحریر شده و دارای هزار و ۲۲۱ صفحه و هر صفحه در چهار ستون تنظیم شده است. همچنین جلد نسخه مقوای روغنی مذهب و منقش به دو مجلس از نگاره‌های رزمی شاهنامه است.
شاهنامه فردوسی ساعت ۱۸ در صفحه اینستاگرام مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان به نشانی @golestanpalace رونمایی و تا ۲۹ مهرماه ۱۴۰۰ در حوضخانه مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان برای بازدید عموم به نمایش گذاشته می‌شود.

آخرین خبر گلستان در اینستاگرام :
Instagram.com/golestan_today