باشگاه خبرنگاران/ دیزباد تنها روستایی است که صد در صدِ مردمش با سوادند.

روستای دیزباد بالا از توابع بخش مرکزی شهرستان زبرخان و در ۸۵ کیلومتری شهرمشهد واقع شده است.تنها روستایی است که صد در صدِ مردمش با سوادند.
معماری روستا به صورت پلکانی و مشابه روستای ماسوله در استان گیلان است، وجود چشمه ساران، قنوات متعدد، باغ‌های سرسبز و خرم و آب وهوایی خنک و دلپذیر باعث شده تا به عنوان تنها روستای هدف گردشگری نیشابور، درفصول مختلف، میزبان جمع کثیری از مسافران و طبیعت گردان باشد.
اما شهرت این روستا صرفا به واسطه طبیعت زیبا و مناظر بکر آن نیست، بلکه به سبب رویدادی است که ۸۲ سال پیش موجب روشن شدن چراغ دانش اندوزی در این دیار شده است.
مهندس محمود کردی که بازنشسته وزارت جهاد کشاورزی است و ۸ سال گذشته را در کسوت رئیس شورای اسلامی روستای دیزباد بالا در خدمت به هم دیارانش سپری کرده است در گفتگو با خبرنگار ما  می‌گوید: پس از آنکه تلاش اهالی برای متقاعد کردن آموزش و پرورش وقت، جهت ایجاد مدرسه دولتی در دیزباد به نتیجه نرسید، مردم آستین همت بالا زدند و علیرغم وجود مشکلات مالی، کمبود‌ها وعدم دسترسی به امکانات، اقدام به ساخت مدرسه می‌کنند و در تاریخ بیست و دوم دی ماه سال ۱۳۱۸ با بکارگرفتن یک معلم به صورت مقیم، متعهد می‌شوند که مخارج مدرسه، توسعه ساختمان و حقوق معلم را خودشان پرداخت کنند و اینگونه می‌شود که اولین دبستان غیر انتفاعی روستایی ایران در دیزباد بالاتاسیس می‌گردد.
وی با اشاره به نامگذاری این روز تاریخی در تقویم روستا اضافه می‌کند: ما در شورای اسلامی روستا این روز را به نام روز محلی طلیعه خرد ورزی نامگذاری کرده ایم تا یاد و خاطره نیک اندیشی نیاکان این دیار برای همیشه در یاد زمان باقی بماند.
رئیس شورای اسلامی روستای دیزباد بالادر خصوص اولین مدرسه تاریخی روستای دیزباد می‌گوید: این مدرسه چند سال پس از تاسیس به دولت واگذارشد و ساختمان مدرسه، کادر اداری، تعداد معلمان و دانش آموزان به تدریج افزایش یافت تا آنجا که مقطع دبیرستان نیز در آن دائر گردید و روستا‌های مجاور نیز کودکان خود را برای تحصیل به دیزباد می‌فرستادند تا آنکه تعداد دانش آموزان این مدرسه در روز‌های اوج خود در سال ۱۳۵۴ به بیش از ۵۰۰ نفر رسید.
کردی همچنین بیان کرد: در زمان تاسیس مدرسه دیزباد، تعداد بزرگسالان دیزبادی بی بهره از نعمت سواد کم نبودند و یکی از افتخارات این مدرسه آن است که صبح‌ها به کودکان و شب‌ها به والدینشان سواد می‌آموختند تا آنکه در سال ۱۳۵۰ بی سوادی در دیزباد ریشه کن شد و روزنامه کیهان، خبر" دیزباد: اولین روستای بدون بیسواد ایران " را در ۲۴ مرداد ۱۳۵۴ منتشر کرد.
وی با بیان اینکه علاقه به تحصیل هم اکنون هم در دل مردم این دیار نهفته است بیان می‌کند: بسیاری از دانش آموزان مدرسه دیزباد پس از طی مراحل تحصیل به آموزگاری روی آوردند و در مدرسه دیزباد به تعلیم دانش آموزان پرداختند، علاقه به تحصیل امروز هم در این روستا ادامه دارد چنانچه ۲۵۰ معلم بازنشسته در دیزباد بالا وجود دارند واین روستا دانش آموختگان بسیاری در دانشگاه‌های معتبر جهانی همچون هاروارد آمریکا دارد که چراغ علم را در این سرزمین همواره روشن نگاه داشته‌اند.
وی با اشاره به المان روستای دیزباد می‌گوید: اگر چه امروز از ساختمان آن مدرسه پر افتخار فقط قطعه زمینی به یادگار مانده است، اما در یادمان خرد ورزی نیک اندیشان این دیار، نمادی در مقابل روستا بنا کردیم که پایه‌ی آن: نشان ژن وراثت، برج کبوتربه نشانه‌ی علاقه دیزبادی‌ها به محیط زیست و در راس آن برشی از قلم، در احترام به مقام علم و دانش است تا به هربیننده‌ای این پیام را برساند که علاقه به دانش اندوزی و احترام به محیط زیست در نهاد هر دیزبادی است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar