فارس/ عدم واریز حقوق کارگران کارخانه سبلان پارچه در چند روز اخیر به یکی از مهم ترین موضوعات در اردبیل تبدیل شده و مدیرعامل کارخانه، عدم همکاری بانک را دلیل اصلی تاخیر در پرداخت حقوق کارکنان عنوان می کند.

در چند روز اخیر اخباری در خصوص عدم پرداخت حقوق چند ماه کارگران کارخانه سبلان پارچه اردبیل که در سال گذشته بعد از ۱۴ سال بلاتکلیفی، مجدد به صاحب اصلی خود بازگشته بود منتشر شد.
خبری که به سرعت در فضای مجازی استان اردبیل منعکس شد و کارگران از عدم پرداخت حقوق سه ماهه خود سخن می‌گفتند. طبق این اخبار کارخانه سبلان پارچه به عنوان یکی از بزرگترین کارخانه‌های نساجی خاورمیانه و کشور با چالشی جدید مواجه شده است. چالشی که مدیرعامل کارخانه عدم همکاری بانک را اصلی‌ترین دلیل آن می‌داند.
انور حجازی نیا در خصوص دلایل عدم پرداخت به موقع حقوق کارگران این کارخانه اظهار کرد: در طول چندین ماه گذشته که فعالیت این کارخانه از سر گرفته شده بود تا مردادماه تمامی حقوق پرسنل سرموقع و به‌طور مرتب پرداخت می‌شد.
وی افزود: متاسفانه به دلیل مشکلات بانکی و مانع تراشی بانک عامل، حساب‌های کارخانه بسته شد و به همین دلیل نتوانستیم در موعد مقرر حقوق جزئی باقی مانده از مرداد ماه و هم چنین حقوق شهریور ماه را پرداخت کنیم.
مدیرعامل کارخانه سبلان پارچه تصریح کرد: در حال حاضر هیچ مشکلی از بابت تامین منابع مالی لازم برای پرداخت حقوق کارکنان و هم چنین خرید مواد اولیه و تولید نداریم، اما عدم همکاری بانک سبب شده تا به هیچ عنوان مسیری برای جابه‌جایی پول نداشته باشیم.
حجازی نیا بیان کرد: در حال حاضر فقظ حقوق جزئی از مرداد ماه و حقوق شهریور ماه کارکنان پرداخت نشده که با این حال تمام تلاش خود را انجام می‌دهیم تا ظرف یک هفته آتی این حقوق را به حساب کارکنان کارخانه واریز کنیم.
وی بیان کرد: تعطیلی‌های غیر تقویمی در مرداد ماه سبب شد تا انبارهای کارخانه از مواد اولیه خالی شود و از طرفی دیگر به دلیل مشکلات بانکی به‌وجود آمده و عدم توانایی در انتقال پول و محدودیت‌ها در عبور و مرور کامیون‌ها، تمامی ذخیره ۱۵ روزه کارخانه در این مدت تعطیلی مصرف شد و برای پر کردن مجدد کارخانه نیاز به زمان ۲۵ روزه است.
مدیرعامل کارخانه سبلان پارچه تشریح کرد: متاسفانه در طول این مدت علی‌رغم تلاش ما برای افزایش میزان تولید و جذب نیروی تازه برخی از ادارات و هم‌چنین بانک مربوطه به هیچ عنوان همکاری مناسبی نداشته و به‌طوریکه در حال حاضر هر دو حساب جاری و پس انداز ما به دلیل مانع تراشی‌های بانک بسته شده است.
حجازی نیا ادامه داد: در کنار آن عدم همکاری لازم برای صدور کارت بازرگانی و هم چنین مشکلات اداری از سوی تامین اجتماعی از دیگر مشکلات عمده بر سر راه این کارخانه بوده است.
وی بیان کرد: در حال حاضر تعداد کارگران این کارخانه به یک هزار و ۵۰۰ نفر رسیده و ظرفیت تولید کل این کارخانه از ۳۰ درصد عبور کرده است و این درحالیست که این کارخانه در ۱۴ سال گذشته وضعیت نامعلومی داشت و تعداد کارکنان آن از ۷۵۰ نفر بیشتر نمی شد.
مشکل بین بانک و سرمایه‌گذار عامل بروز مشکلات اخیر است
اما ارژنگ عزیزی، معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری اردبیل در این خصوص اظهار کرد: سال گذشته مقامات قضایی با مساعدت بالای خود مجموعه تولیدی سبلان پارچه را مجددا در اختیار مالک اصلی خود قرار دادند و در قبال آن مالک نیز تعهداتی در راستای افزایش تولید و اشتغال در این کارخانه داد.
وی افزود: یکی از مسایل و دلایل بروز مشکلات اخیر در این مجموعه به مشکلات بین بانک تجارت و سرمایه گذار که مربوط به سال ۸۹ است باز می‌گردد، اما معتقدیم که این موضوع جز فرافکنی چیز دیگری نبوده چرا که در طول این چند ماه همواره بانک عامل اعلام آمادگی کرده تا بدهی‌های ارزی این سرمایه‌گذار را در قالب ماده ۲۰ قانون تسهیل و رفع موانع تولید و دستور العمل‌های مربوطه تعیین تکلیف کند.
وی ادامه داد: در این خصوص بانک تجارت بارها اخطاریه‌های کتبی به مالک کارخانه ارسال کرده و ما نیز چندین بار موضوع را به اطلاع این سرمایه‌گذار رسانده‌ایم اما به جای تعیین تکلیف بدهی‌ها همواره مسایل حقوقی سال‌های گذشته پیش کشیده شده است.
معاون اقتصادی استاندار اردبیل تصریح کرد: با توجه به موضوعات پیش آمده در خصوص این مجموعه بارها در جلسات متعدد این مسایل مطرح شده تا مالک کارخانه با عمل به تعهدات خود از بروز مباحث کارگری جلوگیری کند اما علی رغم آن، این مجموعه معوقاتی از مرداد ماه داشته و بی نظمی در پرداختی‌ها موجب بروز مشکلاتی شده است.
عزیزی تشریح کرد: در حالی‌که مسایل کارگری و بی‌نظمی در پرداخت حقوق کارگران وجود دارد، تحمیل هزینه‌های غیر ضرور در این برهه معنایی ندارد.
معاون اقتصادی استانداری اردبیل گفت: امیدواریم در روزهای آینده این واحدتولیدی با عمل به تعهدات خود، تعیین تکلیف بدهی‌های بانکی، رعایت اولویت‌های کاری و توسعه‌ای و هم‌چنین با عمل به توصیه‌های مدیریتی مسیر تولید در این کارخانه را ادامه دهد.

آخرین خبر اردبیل در اینستاگرام :
https://instagram.com/ardabil__today