ایرنا/ آیین سنتی و معنوی عَلَم واچینی، چهارشنبه شب با حضور مردم و مسئولان در حسینیه شهدای محله منگاباد مهریز برگزار شد.

در این آیین بر اساس یک رسم دیرینه، همه ساله پس از محرم و صفر و در آستانه شهادت امام حسن عسکری(ع) نسبت به باز کردن علم اصلی منطقه به نحو باشکوه اقدام می‌شود.
اقشار مختلف مردم مومن به خصوص سادات و بزرگان شهرستان در حالی که خادمیاران حضرت امام‌رضا(ع) حضور دارند نسبت به بازکردن پارچه‌های بسته شده به علم و نگهداری آن تا سال آینده اقدام می‌کنند.
همچنین علاوه بر سخنرانی نسب به مداحی و چاووشی‌خوانی توسط ذاکران اهل بیت عصمت و طهارت(ع) و تبیین فلسفه قیام امام حسین(ع) در فضایی معنوی اقدام لازم صورت می‌گیرد.
در این مراسم فرماندار مهریز به اهمیت برگزاری و زنده نگه داشتن آیین‌های معنوی گذشته در منطقه و حفظ و انتقال آن به نسل جدید به عنوان یک ضرورت در جامعه اسلامی تاکید کرد.
رضا زارع‌زاده مهریزی با قدردانی از همت و غیرت مردم ولایتمدار در پاسداشت ارزش‌های دینی و انقلابی از جوانان برای فعالیت در تشکل‌ها و هیات‌ها همراهی بیشتر خواستار شد.
عَلَم یکی از وسیله‌های نمادین بکار رفته در آیین سوگواری محرم، چوب بلندی است که پارچه‌های رنگین سبز، سیاه و سایر رنگ ها به آن بسته می‌شود و نماد ایستادگی و مقاومت حضرت عباس(ع) و شهدای کربلا در مقابل دشمنان است.
علم‌ها توسط مردم و جوانان در پیشاپیش صف سوگواران حرکت داده می‌شود و به کسی که علم را با خود حمل می‌ کند علمدار می‌گویند و یادآور علمدار کربلاست.
 
  
  

آخرین خبر یزد در اینستاگرام :
https://instagram.com/yazd_today