فارس/ طی مراسمی، رونمایی از دو محصول دانش‌بنیان گیاهی موثر در درمان کرونا در دانشگاه علوم پزشکی کرمان انجام شد.

نفیسه حسینی‌یکتا، مدیرکل طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت در مراسم رونمایی از  دو محصول دانش‌بنیان گیاهی موثر در درمان کرونا در دانشگاه علوم پزشکی کرمان اظهار کرد: امروز از دو دارویی که ایده‌های آن از منابع غنی پزشکی سنتی دریافت شده است، رونمایی می‌شود.
وی عنوان کرد: اگر به مقالات منتشر شده در مجلات معتبر نگاه کنید، می‌بینید به این نقطه رسیدند که اگر داروها از ایده‌های مبتنی بر طب بومی و ‌مردمی دریافت شود، احتمال رسیدن به داروهای موثر بسیار بیشتر از داروهای دیگر است.
حسینی‌یکتا افزود: استفاده از ظرفیت طب سنتی ایرانی به‌صورت ترکیبی بر اساس راهبرد جهانی و اسناد بالا دستی رویکرد مد نظر وزارت بهداشت است و این رویکرد در دانشکده‌های طب سنتی سراسری کشور از جمله دانشکده پرتوان و تلاشگر کرمان در دستور کار قرار دارد و تحقیقات متعدد و متنوعی در موضوعات مختلف انجام شده است.
مدیرکل طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت بیان کرد: در تولید علم در حوزه طب سنتی و گیاهان دارویی، رتبه ایران در سال قبل در دنیا پنجم و امسال در رتبه چهارم بعد از هند، چین و آمریکا قرار دارد و این امر در ۱۰ سال گذشته به‌دلیل دانشکده های طب سنتی در سراسر کشور راه‌اندازی شده، شکل صعودی داشته است.
وی با اشاره به اینکه یکی از محورهای مورد تاکید علاوه بر اقتصاد دانش‌بنیان، نگاه ویژه به توان و دانش بومی است، گفت: از دارویی صحبت می‌کنیم که هم از منابع طب سنتی آمده و هم به مرحله تولید رسیده و ‌به اقتصاد دانش‌بنیان گره خورده است.
حسینی‌یکتا ادامه داد: این دو ویژگی در تمام دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور و دانشکده‌های طبی سنتی و گروه‌های طب سنتی بدون شک می‌تواند یک محل و  دریچه جهشی برای سرعت ورود دانشگاه‌ها به دانشگاه‌های نسل سوم و چهارم با توجه به ظرفیت‌هایی که وجود دارد، باشند.
حسینی‌یکتا تصریح کرد: ما در طب سنتی ممکن است  بحث‌ها و حواشی مختلف بشنویم، که هرچه بحث‌های ایجابی و موارد تحقیقاتی مبتنی بر طی مسیر علمی مانند آنچه که در این دو دارو که امروز رونمایی می‌شود، طی شده، بیشتر نمود پیدا کند، موضوعات دغدغه‌آور و حواشی آفرین برای نظام سلامت بدون شک کمتر خواهد شد.

آخرین خبر کرمان در اینستاگرام :
Instagram.com/kerman_akhbar