تسنیم/ در حال حاضر ذخایر خون در آذربایجان‌غربی نسبت به سال‌های گذشته به دلیل شیوع بیماری منحوس کرونا و ترس مردم از بیماری کاهش محسوسی یافته است که برآوردها نشان می‌دهد این کاهش نسبت به سال قبل پنج درصد است.

بهزاد عمادی، معاون فنی و فناوری های نوین سازمان انتقال خون آذربایجان غربی با بیان اینکه طی 6 ماهه نخست امسال حدود 30 هزار واحد خون در استان اهدا شده است، اظهار کرد: این میزان نسبت به سال گذشته پنج هزار واحد کاهش داشته است.
وی افزود: در محرم و صفر امسال 6 هزار و 196 نفر مراجعه‌کننده در استان توانستند خون اهدا کنند که این میزان نیز نسبت به مشابه سال گذشته پنج درصد کاهش داشته است.
معاون فنی و فناوری های نوین سازمان انتقال خون آذربایجان غربی با بیان اینکه ذخایر خون استان هم‌اکنون در حد قابل قبول است، گفت: این وضعیت ناپایدار است چون نیاز به خون روزانه و همیشگی است و علاوه بر آن خون و فرآورده‌های خونی تاریخ عمر نگهداری کوتاهی دارند به طوری‌که پلاکت را تنها سه روز می‌توان نگهداری کرد، بنابراین از هم‌وطنان استانی درخواست می‌شود که حتی در روزهای تعطیل نیز اقدام به اهدا خون کنند.
عمادی بیان کرد: با توجه به اینکه شغل بیشتر مردم استان کشاورزی است بنابراین از اوایل شهریور تاکنون، میزان مشارکت اهدا‌کنندگان نسبت به شغل آنان، کاهش یافته بود.
وی عنوان کرد: در حال حاضر ذخایر خونی استان 9 هزار و 85 واحد خون است که آمارها نسبت به مدت مشابه سال گذشته، کاهش داشته است.
معاون فنی و فناوری های نوین سازمان انتقال خون آذربایجان غربی عنوان کرد: با توجه به اینکه در تمامی پایگاه های انتقال خون آذربایجان‌غربی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی دریافت خون انجام می‌شود، بنابراین از هم استانی‌ها تقاضا می‌شود با اهدای مستمر خون به کمک بیماران نیازمند خون بشتابند.

آخرین خبر آذربایجان غربی در اینستاگرام :
https://instagram.com/wazerbaijan_today