باشگاه خبرنگاران/ مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان گفت: بندر چابهار با ظرفیت تخلیه و بارگیری سالانه بیش از هشت و نیم میلیون تن کالا، محدودیتی در پذیرش انواع کشتی ندارد.

بهروز آقایی، مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان در جمع مردم و مسئولان چابهار در بندر شهید بهشتی اظهار کرد: با لطف خداوند و به برکت نظام مقدس جمهوری اسلامی امروز یکی از پر ترافیک‌ترین ناوگان های دریایی کشور را در اختیار داریم.
وی تصریح کرد: با بیش از هشت و نیم میلیون تن ظرفیت کالای غیرنفتی، بیش از ۱۲ میلیون تن ظرفیت تجهیزاتی و بیش از ۶۴۰ هزار تی‌ای یو عملیات کانتینری در سال، افتخار ملی در بندر چابهار اتفاق افتاده است و مهم‌تر اینکه می‌توانیم ۳۵ هزار تی‌ای یو(جابه‌جایی کانتینر) یخچالی انجام دهیم.
آقایی با بیان اینکه عملیات تخلیه و بارگیری نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۵ درصد رشد داشته است، افزود: در سنوات گذشته سهم کشور در تجارت دریایی در خارج از حوزه خلیج فارس دو درصد بوده که امروز تنها در کالای اساسی، ۱۱ درصد از واردات کالای اساسی در بیرون از حوزه خلیج فارس وارد کشور می‌شود و این نشان از ایفای نقش بندر چابهار به عنوان پشتیبان بنادر جنوبی کشور است.
مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان در حوزه ایمنی و دریانوردی از افزوده شدن شناور ناجی و مادرسار به شناور‌های جستجو و نجات و ایمنی بندر چابهار طی امسال و سال آینده خبر داد که در راستای اقدامات سازمان بنادر در حوزه ایمنی دریانوردی در بندر چابهار انجام می‌شود.
وی همچنین درباره دو پروژه کلان در دست اجرای بندر چابهار، افزود: پروژه پوشش کامل رادیویی سواحل استان شامل احداث و نصب پنج سایت، دکل و تجهیزات آن در سواحل استان طی دو ماه آینده به بهره برداری خواهد رسید و بر این اساس همه دریانوردان در منطقه A ۱ دریایی می‌توانند با ساحل ارتباط بدون اختلال برقرار کنند.
وی با بیان اینکه پروژه برج کنترل ترافیک دریایی چابهار در راستای ایمنی تردد و ترافیک دریانوردی نیز در یک ماه آینده به بهره برداری خواهد رسید، گفت: ترافیک‌های دریایی VTS و AIS و قسمت کنترل در ساختمان برج بزرگترین بندر اقیانوسی کشور جانمایی و انسجام خواهند یافت.
آقایی با اشاره به اهمیت حوزه دریایی و ایمنی دریانوردی، خاطرنشان کرد: دو سایت فرعی MRCC مخابراتی در اسکله‌های شرق و غرب بندر احداث که ساختمان فرعی جستجو و نجات دریایی در پسابندر با بیش از ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی تا انتهای امسال به بهره‌برداری خواهد رسید.


آخرین خبر سیستان و بلوچستان در اینستاگرام :
https://instagram.com/zahedan_today