ایرنا/ جمع آوری اطلاعات هوایی از معادن خراسان شمالی شهریور ۹۶ آغاز شد و در سال ۹۷ به پایان رسید اما نتایج این نقشه برداری هوایی هنوز در اختیار قرار نگرفته و متقاضیان سرمایه گذاری بخش معدن استان همچنان معطل آن هستند.

سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور از سال ۹۶ ژئوفیزیک هوایی پهنه جنوبی خراسان شمالی را با استفاده از بالگرد بر روی هفت هزار کیلومتر مربع از مساحت این استان آغاز کرد و به انجام رساند اما تاکنون امکان آزاد سازی و واگذاری محدوده‌های معدنی به متقاضیان فراهم نشده است.
پهنه های مزبور مربوط به شهرستان های اسفراین، فاروج و جاجرم به سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور واگذار شد که این سازمان نقشه برداری هوایی و انجام مطالعات و پی‌جویی در این منطقه را به اجرا درآورد اما  بدلیل عدم آزاد سازی پهنه امکان واگذاری محدوده ها فراهم نیست. 
معاون امور صنایع و معادن سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی در این باره اظهار کرد: عملیات ژئوفیزیک هوایی برای شناسایی ظرفیت ها و مناطق امیدبخش معدنی جنوب استان صورت گرفت و در آن هفت هزار کیلومتر مربع از منطقه شرق و جنوب استان در شهرستان های فاروج، اسفراین و جاجرم نقشه برداری شد.
علی اصغر رضازاده با بیان اینکه در این زمینه ۴۵ میلیاد ریال اعتبار از منابع سفر رهبری هزینه شده است، گفت: نتایج اولیه این مطالعات ارائه شده اما هنوز پهنه آزاد نشده است تا امکان ثبت آن فراهم شود.
وی افزود: در این زمینه در سال های اخیر با وزارت صنعت، معدن و تجارت در خصوص آزاد سازی پهنه مکاتبه کرده ایم اما هنوز خبری از آزادسازی نیست.
معاون امور صنایع و معادن سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی افزود: پهنه های معدنی باید آزاد شود اما با توجه به تغییر و تحول دولت فعلا متوقف است.
رضازاده افزود: دو پهنه معدنی در استان مطالعه شده، یکی از پهنه های معدنی در اختیار سازمان زمین شناسی و یکی در اختیار ایمیدرو است که برای پیجویی و اکتشاف ذخایر بوکسیت  مطالعه شده، البته ایمیدرو نتایج مطالعه را در اختیار قرار داده است.
وی افزود: سازمان زمین شناسی هم مناطق امید بخش را مشخص و معرفی کرده و قرار است محدوده امید بخش دوباره مورد مطالعه قرار گیرد تا برای ورود متقاضیان آزاد سازی شود. 

آخرین خبر خراسان شمالی در اینستاگرام :
https://instagram.com/bojnord_today