تسنیم/ مدیرکل راه‌آهن آذربایجان گفت: توسعه قطارهای مسافری از جمله اهداف اداره کل راه‌آهن آذربایجان بوده و در همین راستا پیگیری‌ها و مذاکرات لازم برای راه‌اندازی قطار مشهد ـ ارومیه انجام شده است.

محمدرضا قربانی، مدیرکل راه‌آهن آذربایجان با تاکید بر اینکه توسعه قطارهای مسافری از جمله اهداف اداره کل راه‌آهن آذربایجان است، اظهار کرد: بنابراین در همین راستا پیگیری‌ها و مذاکرات لازم برای راه‌اندازی قطار مشهد-ارومیه انجام شده است.
وی تصریح کرد: امید است در صورت تأمین ناوگان لازم از جانب شرکت بار حمل و نقل ریلی مسافری، این قطار در آینده راه‌اندازی و مورد بهره‌برداری قرار گیرد.
مدیرکل راه‌آهن آذربایجان در ادامه با اشاره به اینکه در نیمه نخست سال جاری حدود 20 هزار و 719 نفر ورودی به استان و 20 هزار و 253 نفر خروجی از آذربایجان‌غربی از طریق سفر ریلی وجود داشته است، گفت: بنابراین در مجموع 40 هزار و 972 نفر مسافر جابجا شده که این عدد نسبت به مدت مشابه سال گذشته 108 درصد افزایش را نشان می‌دهد.
وی افزود: ضریب اشغال قطارها به فصل‌های مختلف مسافرت و تقاضای سفر بستگی دارد و برای مثال در ایام نوروز، تابستان، تعطیلات و مناسبت‌های مذهبی که اوج مسافرت مردم محسوب می‌شود ضریب اشغال قطارها نیز افزایش می‌یابد و در سایر ایام سال نیز بسته به تقاضا تغییر می‌کند.
قربانی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه بلیت قطارهای مسافری با رعایت فاصله اجتماعی در داخل قطار فروخته می‌شود، ضریب اشغال 6 ماهه نخست امسال در قطار تهران- ارومیه متأثر از این امر حدود 65 درصد است.
وی اظهار کرد: در حال حاضر یک قطار با ظرفیت 500 نفر به طور یک روز در میان در مسیر ارومیه- تهران و بالعکس فعالیت دارد.
مدیرکل راه‌آهن آذربایجان در ادامه با اشاره به اینکه شبکه ریلی اداره کل راه آهن منطقه آذربایجان در دو محور مراغه- ارومیه و سلماس- رازی در حوزه استان آذربایجان‌غربی قرار گرفته است، تصریح کرد: محور سلماس- رازی که شبکه راه‌آهن کشور را به راه آهن ترکیه و از آنجا به کشورهای اروپایی وصل می‌کند یکی از مهم‌ترین و حیاتی‌ترین محورهای راه آهن کشور در حمل بارهای وارداتی، صادراتی و همچنین ترانزیت به شمار می‌رود.
وی بیان کرد: در نیمه نخست امسال در مجموع 425 هزار تن بار شامل تمامی بارهای داخلی و ترانزیت در شبکه ریلی استان آذربایجان‌غربی حمل شده که از این مقدار 304 هزار تن بار در محور سلماس- رازی و 121 هزار تن در محور ارومیه- مراغه جابه‌جا شده است.

آخرین خبر آذربایجان غربی در اینستاگرام :
https://instagram.com/wazerbaijan_today