تسنیم/ رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان سمنان با انتقاد از افزایش زیاد تعداد عطاری‌های این استان در سال‌های اخیر گفت: باید فروشگاه‌های گیاهان دارویی در استان سمنان ساماندهی شود.

نوید دانائی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان سمنان اظهار کرد: ساماندهی عطاری‌ها در استان سمنان، موضوع مهمی است که به سلامت مردم مرتبط است و باید سریعاً مورد توجه قرار گیرد.
وی با اشاره به افزایش تعداد عطاری‌ها در استان سمنان از ابتدای شیوع کرونا تا کنون تصریح کرد: برخی از این عطاری‌ها در فضای ایجاد شده متأثر از کرونا، حتی به سلامت مردم آسیب زده‌اند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان سمنان با انتقاد از فرایند صدور مجوز برای عطاری‌ها در کشور و این استان گفت: باید پرسید که چرا باید مجوز فعالیت عطاری‌ها که مستقیماً با سلامت شهروندان سروکار دارد؛ از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت صادر شود؟
دانائی افزود: مطمئناً سازمان صنعت، معدن و تجارت در استان‌ها برای صدور مجوز فعالیت شاخص‌های مربوط به خودشان را دارند و هیچ‌گاه مانند وزارت بهداشت به این موضوع به صورت تخصصی دارویی توجه نمی‌کنند و در واقع عطاری‌ها را به‌مثابه یک سوپرمارکت یا واحد صنفی فروش دخانیات می‌بینند.
وی با بیان اینکه فعالیت عطاری‌ها فرایند فروش محصولات دارویی با منشأ گیاهی بوده و باید زیر نظر وزارت بهداشت صورت گیرد عنوان کرد: کسانی که قصد دارند در این صنف فعالیت کنند؛ باید عوارض و اثرات گیاهان دارویی را بشناسند و روند فعلی و صدور مجوز برای متقاضیان، بدون توجه به صلاحیت‌های حرفه‌ای آنان منجر به رسیدن آسیب به سلامت مردم خواهد شد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان سمنان تصریح کرد: معمولاً وزارت بهداشت زمانی متوجه موضوع می‌شود که آسیب رخ داده است و آن زمان برای کسانی که آسیب دیده‌اند فایده‌ای ندارد.

آخرین خبر سمنان در اینستاگرام :
https://instagram.com/semnan_today