ایرنا/ معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی گفت: منطقه حفاظت شده و پارک ملی سالوک شهرستان اسفراین به علت شیوع بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک قرنطینه شده و این وضعیت تا پایان وجود این بیماری همچنان ادامه دارد.

حبیب لشکری، معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی اظهار کرد: اکنون برای جلوگیری از شیوع بیماری طاعون، ورود و خروج افراد به منطقه کنترل می شود و ورود دام های اهلی به منطقه ممنوع است.
وی با اشاره به اینکه پارک ملی سالوک هشت هزار و ۲۳۱ هکتار و منطقه حفاظت شده سالوک ۱۱ هزار و ۶۷۷ هکتار گستره دارد، افزود: پایش ها از این منطقه توسط ۱۲ گروه در حال انجام است و خوشبختانه در دو روز گذشته لاشه جدید از حیات وحش شناسایی نشده است.
لشکری افزود: گشت زنی از مناطق مختلف تحت مدیریت حفاظت محیط زیست استان هم در حال انجام است و خوشبختانه این بیماری در سایر مناطق استان شناسایی نشده است، اکنون محیط بانان، همیاران و دامپزشکی در منطقه حضور دارند و نسبت به پایش مشغول هستند.
معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی با اشاره به اینکه  جمعیت گونه های مختلف قوچ، میش، کل، بر و آهو در سالوک سه هزار رأس برآورد شده است، خاطرنشان کرد: تاکنون ۱۶ راس حیات وحش منطقه سالوک بر اثر ابتلا به طاعون نشخوارکنندگان کوچک تلف و در این زمینه اقدامات پیشگیرانه و مدیریتی از جمله ضد عفونی آبشخورها و سوزاندن لاشه ها انجام شده است. 
وی با بیان اینکه برای کمک به مهار شرایط، نیاز به تخصیص اعتبار برای خرید علوفه و تغدیه دستی حیوان به منظور تقویت حیات وحش وجود دارد تصریح کرد: یکی از علت های ابتلای حیوان به بیماری، ضعف حیوان بخاطر سوءتغذیه ناشی از کمبود علوفه و پوشش گیاهی کم ناشی از خشکسالی است، البته ضعف پوشش گیاهی ناشی از خشکسالی و فشار شدید چرای دام اهلی است.
لشکری خاطرنشان کرد: پیگیری در زمینه تامین اعتبار برای خرید علوفه و تغذیه دستی حیات وحش و سایر اقدامات مدیدیتی انجام شده  اما هنوز تغدیه دستی درمنطقه سالوک انجام نشده است.

آخرین خبر خراسان شمالی در اینستاگرام :
https://instagram.com/bojnord_today