تسنیم/ دادستان عمومی و انقلاب استان قزوین گفت: احیای پروژه کمربندی شرق به مصوبات ملی در سطح شورای عالی شهرسازی و معماری نیاز دارد و در حال حاضر اجرای نیمه‌کاره مشکلی از شهر قزوین را حل نمی‌کند.

محمد قاسمی دادستان عمومی و انقلاب استان قزوین با انتقاد از عدم‌ پیش‌بینی‌های کارشناسی در اجرای طرح‌های ملی مانند کمربندی شرق قزوین اظهار داشت: احیای پروژه کمربندی شرق به مصوبات ملی در سطح شورای عالی شهرسازی و معماری نیاز دارد و در حال حاضر اجرای نیمه‌کاره مشکلی از شهر قزوین را حل نمی‌کند.
وی اضافه کرد: اجرای طرح ساخت کمربندی شرق یا کمربندی سبز قابل برگشت نیست؛ چرا که بخش عمده این طرح اجرا شده و تا امروز بخش زیادی از سرمایه ملی برای اجرای آن هزینه شده است. با این حال به خاطر ایرادهای شورای عالی معماری و شهرسازی طرح نصفه اجرا شده که مشکلی را از ترافیک شهر قزوین حل نمی‌کند.
قاسمی ادامه داد: در ضمن این کمربندی در حال حاضر فقط کیفیت یک کنارگذر را دارد و علاوه بر اینکه نقشی در توزیع بار ترافیکی ندارد، برای افرادی هم که اراضی آنها در کنار مسیر این کنارگذر قرار گرفته، مشکلاتی ایجاد کرده است.
وی یادآور شد: امیدواریم با پیگیری‌های شورای ششم شهر قزوین و همچنین مسئولان عمرانی استان قزوین نظرات کارشناسی به درستی به شورای عالی شهرسازی و معماری منتقل شود تا در اجرای طرح تجدیدنظر شود و کمربندی شرق باید با مسیر قبلی خود اجرا شود.
طرح‌های ملی با نگاه کارشناسی اجرا شود
دادستان قزوین در بخش دیگری از سخنان خود با یادآوری اینکه اجرای هیچ طرحی بدون تخریب محیط زیست ممکن نیست، گفت: با این حال باید با پیش‌بینی‌ها و تمهیدات کارشناسی لازم میزان تخریب به حدقل برسد و اگر فضای سبزی نابود می‌شود، به جای آن فضای سبزی ایجاد کنیم تا در مجموع دچار خسران و زیان در حوزه محیط زیست نشویم.
قاسمی تصریح کرد: اگر بخواهیم جلوی هر طرح زیرساختی و عمرانی بزرگ را به خاطر مشکلات زیست‌محیطی بگیریم، مشکلات مردم حل نمی‌شود و امکان توسعه هم از شهرهای ما گرفته می‌شود.
وی افزود: باید نگاه کوتاه‌مدت به طرح‌های عمرانی و شهری را کنار بگذاریم و با یک نگاه وسیع‌تر و بلندمدت به چنین طرح‌هایی نگاه کنیم تا بتوانیم در کنار به حداقل رساندن اثرات زیست‌محیطی اجرای چنین طرح‌هایی زمینه توسعه و پیشرفت شهر را هموار کنیم.
قاسمی ادامه داد: به هر حال مطالبه دستگاه قضایی و دادستانی استان قزوین از مدیران شهری و عمرانی استان قزوین این است که طرح‌های ملی حتماً با نگاه کارشناسی دقیق اجرا شود تا دیگر شاهد مشکلاتی از قبیل کمربندی شرق نباشیم.

آخرین خبر قزوین در اینستاگرام :
https://instagram.com/qazvin_today