ایرنا/ مدیرکل حفاظت محیط زیست استان البرز گفت: وضع کیفی هوای کلانشهر کرج برای تمام گروه ها ناسالم و در وضعیت اضطرار قرار گرفته است.

فردین حکیمی، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان البرز اظهار کرد: بر اساس آخرین اعلام ایستگاه های سنجش آلودگی هوای استان البرز، شاخص بر خط کیفیت هوا(ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون) در کلانشهر کرج ۱۵۴ است.
وی افزود: همچنین شاخص کیفیت هوا در شهرستان اشتهارد ۱۲۲ است که بیانگر ناسالم بودن هوا برای گروه های حساس سلامت جامعه است.
حکیمی بیان کرد: در شهرستان فردیس نیز شاخص co بر روی عدد ۲۸ قرار داشته و شهرستان ساوجبلاغ نیز شاخص آلودگی هوا بر روی عدد ۳۷ قرار داشته و بیانگر پاک بودن هوا در این شهرستان است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان البرز به اقدامات در وضعیت قرمز اضطرار اشاره و از جمله توصیه‌های عمومی که بایستی از طریق رسانه ها اطلاع رسانی شود را مشارکت عمومی و خودداری از هرگونه فعالیت که منجر به افزایش آلودگی هوا شود، عنوان کرد.
وی همچنین جلوگیری از روشن کردن آتش در معابر، سوزاندن لاستیک، عملیات قیرکاری، عمرانی و مانند آن، کاهش فعالیت های بدنی بیماران قلبی و ریوی و مبتلا به آسم، به خصوص در فضای باز،  خودداری از خروج غیرضروری از منزل و رعایت الگوی مصرف سوخت و دقت لازم در استفاده از وسایل حرارتی آبگرمکن، بخاری و تأسیسات گرمایشی به منظور جلوگیری از افزایش بی‌رویه درجه حرارت در فضاهای مسکونی، تجاری و اداری دانست.
حکیمی همچنین به وظایف نهادها و سازمان های ذیربط در شرایط ناسالم ۲۰۰-۱۵۱ بر اساس مصوبه شورای عالی ترافیک شهرهای کشور اشاره کرد و گفت: در اجرای این مصوبه بایستی پلیس راهنمایی و رانندگی و فرماندهی انتظامی از تردد تمام وسایل نقلیه موتوری دارای پلاک شخصی، عمومی و دولتی فاقد برچسب معاینه فنی معتبر با توقف و اعمال قانون جلوگیری کند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان البرز ادامه داد: همچنین شهرداری ها از انجام تمام فعالیت‌های عمرانی که موجب تشدید آلودگی هوا می شود؛ مانند ساخت و سازهای شهری، پروژه های عمرانی شهرداری جلوگیری کنند.
وی اضافه کرد: در شرایط اضطرار آلودگی هوا دستگاه های دیگری همچون مراکز بهداشت و درمان، اورژانس، دستگاه های اجرایی، سازمان حفاظت محیط زیست، صنعت و معدن و سازمان پخش فرآروده‌های نفتی و امثال آن  دارای وظایفی هستند.

آخرین خبر البرز در اینستاگرام :
https://instagram.com/alborztoday