صدا و سیما/ نیمی از قنات‌های چهارمحال و بختیاری خشک شده و بقیه با کمبود آب مواجه هستند.

غلامرضا ذاکری، مدیر آب، خاک و امور فنی و مهندسی جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری با اشاره به وجود ۸۴۱ رشته قنات در چهارمحال و بختیاری، گفت: کمبود بارش و خشکسالی دلیل خشکیدگی قنات‌ها در استان است.
وی افزود: آن دسته از قنات‌هایی که خشکیده‌اند، امکان هیچ‌گونه عملیات اجرایی برای احیای آن‌ها وجود ندارد، اما قنات‌هایی که کم‌آب شده‌اند، در صورت لایروبی زمینه افزایش آبدهی آن‌ها وجود دارد.
مدیر آب، خاک و امور فنی و مهندسی جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری بیان کرد: در سه سال گذشته با اعتبار حدود 6 میلیارد تومان، ۱۰۰ رشته قنات در استان لایروبی شده و امسال هم لایروبی ۱۳۰ رشته قنات با اعتبار مصوب ۱۳ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان در حال اجراست.
ذاکری با بیان اینکه نوع بارش در جریان داشتن قنات‌ها تاثیرگذار است، خاطرنشان کرد: در صورتی که بارش از نوع برف باشد، به‌صورت مداوم و در طول تابستان قنات جریان خواهد داشت و از این طریق مفید است، بنابراین اگر بارش‌های زمستانه امسال از شرایط بهتری برخوردار باشد، امید است قنوات خشکیده احیا شوند.
وی گفت: باتوجه به شرایط موجود و به دلیل افت سطح آب‌های زیرزمینی و کاهش سطح ایستایی آب، بعد از آبدهی قنات‌هایی که خشک شده‌اند، می‌توان مرمت، بازسازی یا احیا کرد و سطح ایستایی قنات را تغییر داد، به این معنا که سطح ایستایی آب، به میزان بارش‌ها و ذخیره آب‌های زیرزمینی بستگی دارد که از این طریق سطح ایستایی آب افزایش و در مسیر قنات جریان پیدا می‌کند.
قدیمی‌ترین قنات چهارمحال و بختیاری با قدمت بیش از یک هزار سال، قنات لقدنبه در شهر سامان و طولانی‌ترین قنات به طول هفت کیلومتر مربوط به قنات سفیددشت است.

آخرین خبر چهارمحال و بختیاری در اینستاگرام :
https://instagram.com/Shahrekordtoday