تسنیم/ این روزها فصل برداشت زرشک در خراسان جنوبی است و در حالی که کرونا سخت بر این محصول اثر گذاشته و کاهش قیمت شدید آن را در دو سال اخیر در پی داشته سرمای زودتر از موعد نیز یک درد دیگر بر درد کشاورزان این استان افزود و به محصولشان خسارت زد.

خشکسالی و کم آبی در این استان کویری بیداد می‌کند و سال آبی که گذشت  با کاهش 57 درصدی بارش‌ها در استان خراسان جنوبی به پایان رسید.
علاوه بر این بهره‌برداران که یک سال برای به ثمر نشستن محصول زحمات فراوانی را به جان می‌خرند، متاثر از شیوع کرونا و شرایط بازار نتوانستند محصولات خود را به گونه‌ای بفروشند که راضی‌کننده باشد و سرمازدگی نیز امسال مزید بر علت شد و مشکلات کشاورزان را دو چندان کرد.
کشاورزان خراسان جنوبی که با دشواری فراوان از دل خاک تشنه و در هوای گرم و سرد، محصولاتی مانند زرشک، عناب و زعفران را تولید می‌کنند که آوازه جهانی دارند اما در عرصه فروش و بازاریابی همچنان با چالش‌هایی مواجه هستند و در چند سال اخیر خشکسالی به‌ شدت بر کمیت و کیفیت محصولات استراتژیک استان خراسان جنوبی از جمله زرشک تاثیر گذاشته است.

برداشت به موقع محصولات راهکاری در راستای کاهش خسارت‌ها است 
استاندار خراسان جنوبی با بیان اینکه برای جبران خسارت‌های وارده به کشاورزان، پیگیری‌های ویژه‌ای صورت خواهد گرفت گفت: با توجه به این که در منطقه‌ای کم آب به سر می‌بریم و گرما و سرمای ناگهانی هوا را به طور پیوسته تجربه کرده‌ایم، باید در بحث کاشت، داشت و برداشت محصولات به گونه‌ای اقدام کنیم که کمترین خسارت‌ها را ببینیم.
حمید ملانوری با اشاره به اینکه تلاش‌ها باید به سمت و سویی باشد که گونه‌های گیاهی متناسب با وضعیت منطقه کاشته شود ادامه داد: برداشت به موقع محصولات نیز راهکاری در راستای کاهش خسارت‌ها است.
وی با اشاره به فصل برداشت زرشک و چشم نوازی باغات در این بازه زمانی تصریح کرد: این فصل برداشت زرشک بهترین فرصت برای حضور گردشگرانی است که به دنبال چنین جذابیت‌هایی هستند ویکی از مهمترین برنامه‌هایی که در ستاد توسعه خاوران دنبال می‌شود، این است که ظرفیت‌هایی مثل معادن، محصولات کشاورزی و غیره به فرصتی برای گردشگری تبدیل شوند.
استاندار خراسان جنوبی با تاکید بر اینکه باید با برنامه ریزی درست و کار جمعی به این محصول بها بدهیم و آن را خوب بفروشیم، ادامه داد: کشاورزی ما باید مدیریت شود اما صنایع فرآوری محصولات کشاورزی استان به شدت مورد غفلت قرار گرفته است.
وی زرشک، عناب و زعفران را داروخانه‌هایی به تمام معنا عنوان و بیان کرد: در دنیا محصولات تولیدی استان را بهتر از خود ما می شناسند و ما باید از این ویژگی‌های منحصر به فرد به بهترین شکل ممکن بهره برداری کنیم.

آخرین خبر خراسان جنوبی در اینستاگرام :
https://instagram.com/skhorasan_today