دیار آفتاب/ همزمان با ثبت نود و ششمین روز ناسالم برای هوای اراک در سال جاری، کیفیت هوا در شهرهای شازند و ساوه نیز به علت افزایش بیش از حد مجاز غلظت آلاینده ها در وضعیت ناسالم برای گروه های حساس قرار گرفت.

شروع فصل سرما همواره با افزایش روزهای آلوده همراه است، خصوصا در شهری صنعتی مانند اراک که آلاینده های صنعتی هم این وضعیت را تشدید می کند. در این وضعیت اطلاع رسانی دقیق کیفیت هوا حداقلی ترین درخواست شهروندان از مسئولین است.
بر اساس اطلاعات دریافت شده از ایستگاه‌های سنجش آلودگی هوای سازمان محیط زیست هوای شهرهای صنعتی استان مرکزی یعنی اراک، ساوه و شازند برای چندمین روز متوالی در شرایط ناسالم قرار گرفته است، شاخص کلی کیفیت هوای اراک در ساعت ۱۰ صبح امروز یکشنبه ۲۵مهرماه، عدد ۱۸۷ را نشان می‌دهد که بیانگر هوای ناسالم برای کلیه گروه ها است، همچنین شاخص کیفیت هوای شهرهای شازند با شاخص ۱۳۷ و ساوه با عدد ۱۳۳ هم اکنون در وضعیت ناسالم برای گروه های حساس قرار دارد.
طبق اطلاعات مرکز پایش هوای سازمان محیط زیست آلاینده اصلی در هر سه شهر ذرات معلق با قطر کمتر ۲.۵ و ۱۰ میکرون است و طبق شاخص های ایستگاه پایش خیابان مخابرات در اراک آلاینده دی اکسید نیتروژن نیز نقش آفرینی می کند.
این در حالی است که اراک یکی از هشت کلانشهر آلوده و حتی در روزهایی آلوده‌ترین شهر کشور است که بر اساس آمارهای موجود و اعلام مسئولین اداره کل محیط زیست استان در سال گذشته ۵۲ روز ناسالم را به ثبت رسانده است.
امروز اما نود و ششمین روز ناسالم در اراک به ثبت رسیده که از این حیث تاکنون این کلانشهر را در صدر شهرهای آلوده کشور در طول سال جاری قرار داده است، مسئله ای که با توجه به در پیش بودن فصل سرما و افزایش غلظت آلاینده های شهر اراک به علت وارونگی های دمایی و استفاده نیروگاه شازند از سوخت مازوت بسیار نگران کننده است و می تواند زنگ خطری برای ثبت یک رکورد بی سابقه در آمار روزهای ناسالم اراک باشد.

آخرین خبر استان مرکزی در اینستاگرام :
https://instagram.com/markazi_today