خانه ملت/ رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: همسان سازی و متناسب سازی حقوق بازنشستگان در حال اجرایی شدن است و ادامه دار خواهد بود.

حمیدرضا حاجی بابایی، رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی در مورد آخرین وضعیت همسان‌سازی حقوق بازنشستگان، اظهار کرد: همسان سازی حقوق بازنشستگان حق طبیعی بازنشستگان است و باید به درستی به مرحله عملیاتی شدن برسد.
نماینده مردم همدان افزود: دولت موظف است طبق  ماده (30) قانون برنامه ششم توسعه نسبت به متناسب سازی حقوق بازنشستگان، مستمری بگیران و وظیفه بگیران اهتمام ورزد. متاسفانه در دولت قبل این همسان‌سازی با ۴ سال تاخیر انجام پذیرفت.
وی در مورد تاثیر همسان سازی در ورشکستگی صندوق‌های بازنشستگی کشور گفت: در حال حاضر بیشتر صندوق‌های بازنشستگی کشور ورشکسته هستند و این موضوع ارتباطی به بازنشستگان ندارد. بازنشستگان طی ۳۰ سال گذشته تمام حق بیمه خود را پرداخته و نباید از ورشکستگی این صندوق ها متضرر شوند، اگر قانون به درستی اجرا نشده و یا شاهد ورشکستگی صندوق‌های بازنشستگی هستیم این مبحث بازمی گردد به عملکرد مسئولان و هیچ گونه ارتباطی به بازنشستگان ندارد.  حق طبیعی بازنشستگان است که حقوق آنها با توجه به تورم رشد داشته باشد.
حاجی بابایی تاکید کرد: باید صندوق‌های بازنشستگی اصلاح شوند و همچنین شفافیت این صندوق‌ها مشخص گردد در حال حاضر بسیاری از این صندوق‌ها شفافیت لازم را ندارند در این بین حقوق بازنشستگان باید متناسب با نرخ تورم واقعی جامعه باشد.
وی ادامه داد: در متناسب سازی حقوق بازنشستگان سعی می‌شود حقوق آنها با شاغلان برابری شود، در حال حاضر فرق بازنشستگان و شاغلان در چیست؟! درست است  که شاغلان کار انجام می‌دهند اما به لحاظ گذران زندگی بازنشستگان هزینه‌های بیشتری پرداخت می‌کنند و بر همین اساس بیش از دیگر گروه‌ها تورم را تحمل می‌کنند به بیانی دیگر نیازهای یک بازنشسته بیشتر از نیازهای دیگر شاغلان است.
رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در ادامه یادآور شد: اگر کارمند و کارگری ۳۰ سال به کشور خدمت کرد باید در دوران بازنشستگی زندگی مناسبی داشته باشد، این موضوع اعتقاد همه مسئولان است و پای آن هم ایستاده ایم و اعتقاد راسخ داریم. در اصلاح ساختاری که برای بودجه در نظر گرفته می‌شود امیدوارم صندوق‌ها هم تعیین تکلیف شوند.
وی راهکارهای قانونی را تنها راه حل شفافیت صندوق های بازنشستگی عنوان و تاکید کرد: برای شفافیت صندوق های بازنشستگی باید از تمام راهکارهای قانونی استفاده کنیم و از راه حل های امنیتی برای این شفافیت بهره مند شویم. همسان سازی و متناسب سازی حقوق بازنشستگان در حال اجرایی شدن است و ادامه دار خواهد بود.
حاجی بابایی گفت: اعتبارات لازم در بودجه سنواتی برای اجرای این قانون پیش‌بینی و مصوب شده و حتی برای تداوم همسان‌سازی منابع مورد نیاز در لایحه بودجه ۱۴۰۰ در بند (و) تبصره ۲ منظور شده که با تغییراتی در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید.


آخرین خبر همدان در اینستاگرام :
https://www.instagram.com/hamedan_today