تسنیم/ سگ‌های ولگرد در این مدت به معضلی تبدیل شده که شهروندان نطنزی را به ستوه آورده است.

افزایش تعداد سگ‌های ولگرد در شهرهای نطنز و بادرود علاوه بر ایجاد صحنه‌های ناخوشایند در سطح این شهرها، خطراتی را برای شهروندان ایجاد کرده که گلایه و ناخرسندی شهروندان را به دنبال داشته است و بسیاری از شهروندان خواهان جمع‌آوری این حیوانات هستند.
تردد سگ‌های ولگرد در خیابان‌های شهر به حدی زیاد شده است که این حیوانات به صورت دسته جمعی حضور داشته و همین امر باعث تهدید سلامت و روان مردم شده بنابراین این سگ‌ها، برای یافتن غذا و سیرکردن شکم به صورت مداوم در حال پرسه زدن و سرک کشیدن به زباله‌های رها شده در مقابل منازل مسکونی هستند و در این صورت باید پرسید چه ارگانی می‌خواهد پاسخگوی مردم باشد.
شهروندان بارها و بارها اعتراضات خود را همراه با عکس و فیلم در شبکه‌های اجتماعی و یا حضوری اعلام کرده‌اند؛ اما همچنان شاهد حضور تعداد زیادی از سگ‌های بی‌صاحب در کوچه و خیابان هستیم.
یک شهروند بادرودی در این خصوص بیان کرد: متاسفانه در ماه‌ها و روزهای اخیر تعداد سگ‌های ولگرد به حدی زیاد شده که انگار این شهر بی‌صاحب است و احتمال شیوع و انتقال بیماری‌های واگیر به انسان و به خطر انداختن جان شهروندان را دارند.
وی افزود: سگ‌های ولگرد خیابانی حتی شب‌ها نیز آرامش را از مردم سلب کرده‌اند و با پارس‌کردن و سر و صداهای ناهنجار موجب اذیت و آزار مردم می‌شوند.
محمدرضا حیدری، عضو شورای اسلامی شهر بادرود اظهار کرد: جمع‌آوری سگ های ولگرد امروزه به یک معضل اجتماعی برای شهروندان تبدیل شده است و موجبات نارضایتی مردم را در بر داشته است .
حیدری افزود: هرچند بر اساس قوانین، ساماندهی و جمع‌آوری سگ‌های ولگرد بر عهده شهرداری‌ها گذاشته شده است؛ اما با توجه به هزینه‌های بالا این ساماندهی آن‌گونه که باید اجرایی نشده یا اگر اقدامی هم صورت گرفته در کاهش جولان این حیوان در سطح معابر و خیابان‌ها تأثیرگذار نبوده است.
وی ضمن تاکید بر همکاری نهادهای غیردولتی، گفت: از تشکل‌های غیردولتی و شهروندان درخواست می‌کنم چه از نظر همکاری و چه از نظر مالی به کمک شهرداری بیان تا این معضل اجتماعی را با همکاری یکدیگر حل کنیم.
عضو شورای اسلامی شهر بادرود در خصوص طرح جمع‌آوری سگ‌های ولگرد، گفت: با توجه به افزایش تعداد سگ‌های ولگرد و مزاحمت‌های این حیوانات برای شهروندان و ایجاد آلودگی‌ها پیش از این در اکثر شهرداری‌ها با اقدام سریع به منظور اتلاف سگ‌های ولگرد با روش‌های گوناگون صورت می‌گرفت که با توجه به ابلاغ دستورالعملی که برای زنده‌گیری و مرگ با ترحم این دسته از حیوانات اعلام شده این روند جمع آوری با دقت بیشتری در حال انجام است.
حیدری افزود: برای زنده‌گیری نیاز به ایجاد زیرساخت‌ها و استفاده از اکیب تخصصی با وسایل لازم از قبیل اسلحه مخصوص و داروی بیهوشی و ادوات و قفس زنده‌گیری است و شهرداری طبق مفاد قانونی این دستورالعمل را اجرا کرده است.
وی ضمن درخواست از شهروندان نسبت با همکاری با شهرداری، گفت: بنابر ضرورت مشارکت شهروندان برای عملی شدن این طرح از مردم خواست می‌شود که در معرفی محل‌های تجمع این حیوانات با شهرداری همکاری لازم را داشته باشند.
همچنین علیرضا میرزایی دیگر عضو شورای اسلامی شهر بادرود اظهار کرد: یک محل نگهداری مشترک بین شهرهای بادرود، خالدآباد و نطنز و روستاهای همجوار ایجاد شود و پیشنهاد می‌شود ابتدا این سگ‌ها  عقیم‌سازی و سپس پلاک‌گذاری صورت پذیرد.
وی ضمن تاکید بر رعایت قوانین و مقررات در راستای رفع مشکل سگ‌های ولگرد در شهرستان نطنز، افزود: ساماندهی این حیوات باید با رعایت تمامی قوانین و مقررات بوده و برخورد با حیوانات در اولویت کار قرار گیرد.


آخرین خبر اصفهان در اینستاگرام :
https://instagram.com/isfahan_today