ایسنا/ سرپرست معاونت میراث‌فرهنگی اداره‌ کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی خراسان رضوی با اشاره به حقوق مالکانه صاحبان آثار تاریخی گفت: مانعی جهت خرید و فروش آثار ملی وجود ندارد؛ در حالی که تخریب و آسیب‌ رساندن به آثار تاریخی با اقدامات قاطع قانونی مواجه خواهد شد.

احسان زهره‌وندی، سرپرست معاونت میراث‌فرهنگی اداره‌ کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی خراسان رضوی در خصوص خانه «سالاری» و ثبت ملی این اثر تاریخی اظهار کرد: خانه سالاری در سال ۱۳۸۴ به شماره ۱۲۰۶۹ در فهرست آثار ملی ثبت شد و حکم ثبت این اثر به تمام مراجع ذی‌ربط ابلاغ شده است. ثبت اثر تاریخی به این معنی نیست که حقوق مالکانه افراد نادیده گرفته شود بلکه تمام حقوق مالکانه محفوظ است و قابلیت خرید و فروش این اثر که دارای مالک خصوصی است، وجود دارد.
وی ادامه داد: بنا بر مواد ۵۵۸ و ۵۵۹ قانون مجازات اسلامی تعزیرات حکومتی هرگونه اقدامی که منجر به تخریب و یا آسیب رساندن به اثر شود، مجازات قانونی به دنبال خواهد داشت. بر اساس این مواد ممکن است از یک تا ۱۰ سال حبس به عنوان مجازات برای افراد در نظر گرفته شود. همچنین فردی که اثر تاریخی را تخریب می‌کند، باید دقیقا مانند اثر را بازسازی کند.
سرپرست معاونت میراث ‌فرهنگی اداره‌ کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی خراسان رضوی خاطرنشان کرد: بر این اساس در راستای خرید و فروش ملک مانعی وجود ندارد اما با افرادی که اقدام به تخریب و یا آسیب رساندن به اثر تاریخی می‌شوند، برخورد حقوقی قاطع صورت خواهد گرفت. در واقع این تخریب برای افراد نتیجه‌ای نخواهد داشت؛ البته در کنار موارد گفته شده اقدامات پیشگیرانه نیز انجام خواهد شد.
زهره‌وندی تصریح کرد: تاکنون اخباری مبنی بر تخریب خانه سالاری دریافت نکرده‌ایم. تمام آثار تاریخی بافت پیرامون حرم و بافت تاریخی مشهد ثبت شده‌اند و ثبت آن‌ به شهرداری‌ها و استانداری‌ها نیز ابلاغ شده است؛ بنابراین چنانچه استعلام دریافت پروانه و ساخت ساختمان در این محل صورت گیرد، با مخالفت مواجه خواهد شد و به این ترتیب نتیجه‌بخش نخواهد بود.
وی عنوان کرد: ممکن است مالک قصد فروش ملک و یا تغییر فعالیت و کاربری‌ و فعالیت در زمینه‌های مختلف پذیرایی، اقامتی، فرهنگی و... داشته باشد که انجام چنین اقداماتی نه ‌تنها مشکلی ندارد بلکه از آن استقبال نیز می‌شود تا خانه‌ها احیا شده و فعالیت داشته باشد. حتی مجوزهای لازم برای چنین فعالیت‌هایی نیز صادر می‌شود.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar