باشگاه خبرنگاران/ رئیس تعاونی سبزی کاران شنب غازان تبریز گفت: از ۱۵ سال پیش با موضوع آلایندگی نشت مواد نفتی درگیر هستیم، اما امروز این مشکل تشدید شده است.

غلامرضا باغبان، رئیس تعاونی سبزی کاران شنب غازان تبریز اظهار کرد: اراضی سبزی کاری منطقه شنب غازان تبریز که پشت ایستگاه راه آهن واقع شده، بیش از ۵۰۰ هکتار وسعت دارد که فعلا ۱۰ هکتار از آن با آلودگی دست به گریبان است.
وی افزود: مواد نفتی گازوئیل و مازوت به آب‌های زیرزمینی این منطقه نشت پیدا کرده و با آب مخلوط شده است. نه تنها مسئولان راه آهن تبریز پاسخگوی ما نیستند، بلکه هیچ مسئول دیگری نیز پیگیر این موضوع نیست.
رئیس تعاونی سبزی کاران شنب غازان تبریز با تاکید بر این‌که آب‌های مخلوط شده با مواد نفتی منجر به آلودگی شده و به هیچ وجه نمی‌توان از آن استفاده کرد، بیان کرد: اکنون درخواست ما این است که با کمک مسئولان ذی ربط از گسترش بیشتر نشت مواد نفتی به مزارع جلوگیری کنیم.
باغبان گفت: نشت این مواد نفتی منجر به سوختگی محصولات و حتی آلودگی خاک شده به طوری که دیگر تولید محصول در مناطقی که آب‌های آلوده جریان دارند، به هیچ وجه ممکن نیست.
رئیس تعاونی سبزی کاران شنب غازان تبریز ادامه داد: کشاورزان مزارع این منطقه که نمی‌توانند از آب‌های آلوده استفاده کنند، به اجبار از مزارع همسایه خود آب می‌آورند و حتی تعدادی از کشاورزان مزارع خود را رها کرده و رفته‌اند.
وی در خصوص منبع نشت این مواد نفتی توضیح داد: با توجه به نزدیک بودن ایستگاه راه آهن به این منطقه، در درجه اول این مجموعه باید پاسخگو باشد، اما مسئولان آن نه تنها این موضوع را جدی نمی‌گیرند، بلکه این بحران را به گردن ارگان دیگری می‌اندازند.
باغبان گفت: ما حتی به مسئولان پالایشگاه تبریز نیز مراجعه کردیم تا ببینیم دلیل این نشتی از این مجموعه است یا نه که با حضور کارشناسان امر مشخص شد، این پالایشگاه هیچ خط عبوری از این منطقه ندارد و عملا نشت مواد از این طریق امکان پذیر نیست.

آخرین خبر آذربایجان شرقی در اینستاگرام :
instagram.com/EAzerbaijan_Today