ایسنا/ مدیرکل پزشکی قانونی استان همدان گفت: از جان باختن ۱۴ همدانی بر اثر مسمومیت با قرص برنج در نیمه نخست امسال خبر داد.

ارتین کمالی، مدیرکل پزشکی قانونی استان همدان اظهار کرد: همدان مدیرکل پزشکی قانونی استان همدان گفت: آمار تلفات مسمومیت با قرص برنج در شش ماه نخست امسال ۱۴ نفر بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۶ نفر افزایش داشته است.
او بیان کرد: قرص برنج ماده‌ای با ساختار شیمیایی «فسفید آلومینیوم» است که برای از بین بردن شته داخل برنج استفاده می‌شود، اما به دلیل خطرات ناشی از این ماده و مرگ‌های ناشی از آن، استفاده از این ماده توصیه نمی‌شود.
مدیرکل پزشکی قانونی استان همدان افزود: آنچه هم اکنون در داروخانه‌ها به عنوان قرص برنج وجود دارد قرص‌های سیر فشرده است و به عنوان آفت کش برنج مورد استفاده قرار می‌گیرد.
کمالی ادامه داد: قرص برنج «فسفید آلومینیوم» به رنگ طوسی مایل به خاکی و اندازه به نسبت بزرگی دارد که حتی مصرف نصف آن، در مجاورت اسید معده گاز بسیار سمی به نام «فسفین» ایجاد می‌کند که این گاز تنفس سلولی را در بدن مختل کرده و به مرگ فرد می‌انجامد.
او با بیان اینکه سال گذشته ۲۶ نفر بر اثر مسمومیت با این قرص جان خود را از دست دادند به خانواده‌ها توصیه کرد: داروها، شوینده‌ها و سموم را به هیچ عنوان از ظرف اصلی آن خارج نکنند به ویژه ریختن این مواد در ظرف مربوط به خوراکی مثل آبمیوه بسیار خطر آفرین است.آخرین خبر همدان در اینستاگرام :
https://www.instagram.com/hamedan_today