صدا و سیما/ هواشناسی استان با توجه به کاهش محسوس دما و وزش باد شدید از روز پنج شنبه هشدار سطح نارنجی صادر کرد.
 
با توجه به اخطاریه هواشناسی با نفوذ و استقرار سامانه پرفشار جوی در سطح زمین  و کاهش ضخامت جو از عصر پنج شنبه ۱۴۰/۰۷/۲۹ تا شنبه ۱۴۰۰/۰۸/۰۱ کاهش محسوس و قابل ملاحظه دما در استان پیش بینی می شود.
این کاهش دما از ۶تا ۱۲ درجه ی سلسیوس وقوع سرما و در برخی مناطق بویژه سربیشه قاین، درمیان و زیرکوه و احتمالا نواحی مرتفع و کوهستانی مرکز وقوع یخبندان شبانه را در پی خواهد داشت.
همچنین از پنجشنبه تا جمعه(۲۹ تا۳۰ مهرماه) وزش باد شدید و خیزش گرد و خاک بویژه در نواحی غربی و مرز شرقی همچون سربیشه. قائنات درمیان، حاجی آباد زیرکوه بیرجند و مناطق غربی استان پیش بینی می شود که خسارت احتمالی به محصولات بخش کشاورزی نظیر زرشک گیاهان دارویی، ذرت پنبه کلزاء سورگوم چغندر قند را در پی خواهد داشت.
هواشناسی استان توصیه کرد کشاورزان محصولات قابل برداشت را جمع آوری و به مکان های سریوشیده منتقل کنند و  پوشش و سازه گلخانه ها و سقفهای موقت دامداری ها و سالن های پرورشی(بدلیل وزش باد شدید پنجشنبه تا جمعه) کنترل کنند.
تهیه سوخت کافی و کنترل سامانه های گرمایشی برای سالن های پرورشی از قبیل مرغداری ها گلخانه ها دامداری ها و آبیاری باغات و مزارع طی امروز و فردا تا پنجشنبه، تخلیه آب سامانه های آبیاری تحت فشار و سم پاشها برای جلوگیری از یخزدگی، پوشاندن نهال های جوان و آسیب پذیر و عدم استفاده از هورمون برگریز پنبه و توقف کاشت غلات تا عبور از شرایط یخبندان در دستور کار قرار گیرد.

آخرین خبر خراسان جنوبی در اینستاگرام :
https://instagram.com/skhorasan_today