ایرنا/ استاندار قم گفت: ضریب واکسیناسیون در شهرستان‌ها و بخش‌های تابعه قم مطلوب نیست و فرمانداران و مسئولان این مناطق باید نسبت به فرهنگ‌سازی و ترغیب مردم به دریافت واکسن اقدام کنند تا دراین رابطه به متوسط کشوری برسیم.

بهرام سرمست استاندار قم روز چهارشنبه درحاشیه جلسه ستاد مدیریت بحران قم در سالن کرامت استانداری، اظهار کرد: توسعه واکسیناسیون برای جلوگیری از شیوع احتمالی موج ششم یک ضرورت حیاتی است.
وی بیان کرد: درکنار توصیه بر رعایت پروتکل‌ها و شیوه‌نامه‌های بهداشتی تاکید کلی استان بر توسعه پوشش واکسیناسیون است.
استاندارقم گفت: تکمیل واکسیناسیون دانش‌آموزان یکی از اولویت‌های مهم استان است و به همین منظور از والدین درخواست می‌شود نسبت به سریع در این امر اهتمام بیشتری به خرج دهند.
وی اظهار داشت: طبق مصوبات ستاد ملی مبارزه با کرونا تا ابتدای آبان ماه تمام اصناف و کسبه حداقل باید دُز اول واکسن کرونا را دریافت کرده باشند.
استاندار افزود: همچنین بر اساس مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا دورکاری کارکنان ادارات دولتی لغو شده و تمام کارمندان جهت حضور در محل کار خود باید دست کم دُز اول واکسن را تزریق کرده‌باشند.
وی با اشاره به تصمیم استان مبنی بر تسریع در روند واکسیناسیون، گفت: با مصوبه ستاد استانی کرونا دو مرکز تجمیعی واکسیناسیون قم به صورت شبانه‌روزی فعالیت خواهند کرد که هم اکنون یکی از این مراکز فعالیت  خود را از روز گذشته آغاز کرده‌است.
وضعیت کرونایی قم که از ۲۳ تیرماه امسال در وضعیت قرمز از نظر شیوع کرونا قرار گرفته بود، براساس رنگ‌بندی اپلیکیشن ماسک، از بیستم شهریورماه جاری وارد مناطق پرخطر و نارنجی کرونایی شده ‌است.
ویروس کرونا موجب بیماری عفونی «کووید۱۹» می‌شود و این ویروس ۲۴ آذر ۱۳۹۸ در شهر «ووهان» واقع در مرکز کشور چین گزارش شد، ابتدا از این بیماری به‌عنوان ذات‌الریه نام ‌برده می‌شد، اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۹ دی ۱۳۹۸ به‌صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد.
«کرونا»، ویروسی است که گستردگی شیوع آن بسیار وسیع است و از جمله راه‌های انتقال آن عطسه، سرفه، دست‌ دادن و روبوسی است؛ پزشکان توصیه می‌کنند، افراد علاوه بر پرهیز از دست‌دادن، روبوسی و حضور در مرکزهای عمومی؛ به‌ هنگام عطسه لازم است، جلوی بینی خود را با دستمال بگیرند و یا برای مهار آن از آرنج خود استفاده کنند.
برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا؛ رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی همچون استفاده از «ماسک» و «فاصله‌گذاری اجتماعی» توصیه شده‌ است.
شهروندان قمی برای طرح هرگونه پرسش در مورد ویروس کرونا می‌توانند با شماره تلفن‌های ۴۰۳۰، ۳۱۳۶ و ۱۹۰ تماس بگیرند و برای کسب آخرین اخبار دانشگاه علوم پزشکی قم به کانال آن به نشانی webdaqom@ در فضای مجازی و یا تارنمای آن به نشانی اینترنتی www.muq.ac.ir مراجعه کنند.
همه ایرانیان می‌توانند با مراجعه به سامانه غربالگری الکترونیکی ویروس کرونا به نشانی اینترنتی https://salamat.gov.ir و تکمیل اطلاعات خواسته ‌شده، گام بلندی در ارتقای سلامت جامعه و شکست ویروس کرونا بردارند.       

آخرین خبر قم در اینستاگرام :
https://instagram.com/qomtoday