تسنیم/ از دست‌دادن جان ده‌ها انسان بر اثر غرق‌شدگی در استان چهارمحال و بختیاری، مسئله‌ای است که با راهکارهای ساده می‌توان از افزایش آن جلوگیری کرد، اما شاهد افزایش آمار در این حوزه هستیم.

در روزهای تعطیل، در بهار و در گرمی تابستان، مردم راهی استان‌هایی با آب و هوای متناسب می‌شوند، استان چهارمحال و بختیاری یکی از استان‌هایی است که دارای منابع آبی سرشار و رودهای خروشان است، استانی که  به استان آب و آیینه و آفتار معروف شده است.
روستاها و شهرهای حاشیه رودخانه‌ها و سدهای استان چهارمحال و بختیاری به دلیل طبیعت زیبا و وحشی همه ساله پذیرای گردشگران و مسافران به این استان می‌شود.
وجود سدها و رودخانه‌ای خروشانی در این استان، همگان را ترغیب به کمی آب تنی می‌کند اما هیچ‌کس نمی‌داند که در صورت عدم تخصص شناگری و غریق‌نجاتی، ممکن است آب او را با خود ببرد و حوادث تلخی اتفاق افتد.
برای همین هر ساله شاهد اتفاقات ناگواری در این زمینه از جمله غرق‌شدگی به دلایل مختلف هستیم، غرق‌شدگی که قسمتی از دلیل آن به فرهنگ‌سازی و زمینه مناسب برای فرهنگ‌سازی آن و قسمت دیگر آن به عدم رعایت نکات ایمنی توسط دستگاه‌های مختلف برمی‌گردد.
عدم وجود تابلوهای هشداردهنده به مقدار کافی، عدم رعایت در محصور کردن برخی مکان‌های خطرناک کنار آب، عدم فرهنگ‌سازی صحیح، عدم آموزش غریق نجاتی برای اهالی مناطق آبی و عدم وجود غریق‌نجات در کنار آب‌های خروشان این استان از جمله دلایلی هستند که می‌توان برای از دست دادن جان ده‌ها انسان در رودخانه‌ای استان برشمرد.

وزارت نیرو باید در جلوگیری آمار بالای غرق شدگی استان ورود کند
اقبال عباسی، استاندار چهارمحال و بختیاری پیش‌تر در خصوص غرق‌شدگی در استان در شورای مدیریت بحران استان گفته بود: در گذشته برنامه‌ریزی دقیقی برای ساماندهی حاشیه رودخانه زاینده‌رود توسط نهادهای متولی صورت نگرفته است.
وی با اشاره به آمار بالای غرق‌شدگی در شش ماهه ابتدایی سال 1400 در استان، عنوان کرد: وزارت نیرو متولی رودخانه‌ها و سدهای استان است، بنابراین باید اقدامات لازم در محصور کردن و جلوگیری از حوادث غرق‌شدگی را انجام دهد، همچنین باید قبل از بروز حادثه پیش‌بینی‌های لازم برای بحث نجات غریق صورت بگیرد، جمعیت هلال‌احمر نیز متولی بحث امداد و نجات است.
حمیدرضا نظیفی، مدیرکل پزشکی قانونی چهارمحال بختیاری اظهار کرد: با افزایش آمار مسافرت‌ها به استان چهارمحال و بختیاری و تفریح در کنار سدها ورودخانه‌های کارون، زاینده رود و .. تعداد غرق‌شدگی نسبت به سال گذشته به مراتب افزایش یافته است.
وی افزود: اکثر کسانی که در رودخانه‌های استان غرق شده‌اند، از گردشگران شهرهای دیگر استان‌های مجاور بودند و با شنا کردن و اصول آن آشنایی نداشتند و با بی‌احتیاطی در آب غرق شده‌اند.
مدیرکل پزشکی قانونی چهارمحال و بختیاری در خصوص آمار غرق شدگی در استان در سال جاری،خاطرنشان کرد: در مجموع 14 نفر که یک خانم و 13 نفر آقا در آب‌های استان غرق و جان خود را از دست دادند که نسبت به سال گذشته 17 درصد آمار غرق‌شدگی افزایش داشته است.

آخرین خبر چهارمحال و بختیاری در اینستاگرام :
https://instagram.com/Shahrekordtoday