صدا و سیما/ مدیرکل حفاظت محیط زیست استان البرز گفت: تلفات طاعون نشخوارکنندگان کوچک(PPR) در زیستگاه‌های استان به ۲۶ رأس رسید.

فردین حکیمی، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان البرز اظهار کرد: در پایش‌های انجام شده توسط محیط‌بانان و گروه‌های مردمی در منطقه شکار ممنوع طالقان، با مشاهده تعداد بیشتری از لاشه‌های کل و بز وحشی در ارتفاعات این منطقه روبرو شدند.
وی ادامه داد: نخستین گزارش از تایید شیوع مجدد طاعون نشخوارکنندگان کوچک در زیستگاههای استان البرز در روز ۱۷ مهر ماه جاری ارائه شد.
حکیمی گفت: پس از تایید شیوع طاعون نشخوارکنندگان در زیستگاه های استان بلافاصله اقدامات کنترلی و مراقبتی با همکاری دستگاه‌های مرتبط آغاز شد که از جمله این اقدامات خروج فوری دام های عشایر و دامداران از زیستگاه ها و مناطق آلوده البرز و جلوگیری از تقابل دام های اهلی و وحشی می باشد ضمن اینکه واکسیناسیون کامل دام های اهلی نیز در دست اجرا می باشد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان البرز افزود: که این بیماری هیچ اشتراکی با انسان ندارد و قابلیت سرایت ندارد ضمن اینکه محیط‌بانان استان به طور مرتب در حال پایش زیستگاه های حیات وحش البرز به خصوص منطقه شکار ممنوع طالقان هستند تا در صورت مشاهده دوباره لاشه‌های کل و بز وحشی آن را به صورت کاملا بهداشتی معدوم کنند.
وی گفت: همچنین از گروه های کوهنوردی برای پایش زیستگاه ها دعوت به همکاری شده است.
حکیمی با بیان اینکه این بیماری مختص گونه‌های نشخوارکنندگان کوچک است، افزود: گزارش‌ها حاکی از این است که علاوه بر البرز، استان‌های همجوار نیز درگیر این بیماری شده‌اند و به جهت پیشگیری به موقع از شیوع بیماری، محیط بانان در حال انجام پایش‌های منطقه هستند و در حال حاضر میزان تلفات حیات وحش در این منطقه، بیش از پنج رأس کل و بز بوده است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان البرز با اشاره به اینکه کنترل این بیماری نسبت به سایر بیماریها دشوارتر است گفت: به علت جابجایی و گدارحیات وحش در زیستگاه ها و تردد آنها حتی در مرز سایر استان‌ها، امکان انتقال و شیوع این بیماری در سایر استانها نیز وجود دارد.
وی در پایان با اشاره به اینکه حیات وحش جزو سرمایه های ملی کشور است و حفاظت از آن ضروری است افزود: از تمامی دستگاههای مسوول درخواست داریم در جهت مهار و کنترل بیماری با محیط زیست همکاری کنند و از هیات های ورزشی و کوهنوردی، دوستداران محیط زیست و حیات وحش و همچنین جوامع محلی تقاضا می شود به جهت جلوگیری از جابه‌جایی حیات وحش و گسترش بیماری، بدون هماهنگی با اداره محیط زیست طالقان از ورود به منطقه آلوده خودداری کنند.

آخرین خبر البرز در اینستاگرام :
https://instagram.com/alborztoday