ایرنا/ مدیرکل حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد گفت: به علت کمبود اکسیژن و وجود سولفیت هیدروژن در آب بیش از هزار قطعه ماهی در تالاب برم الوان بهمئی تلف شده است.

سید اسدالله هاشمی، مدیرکل حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد اظهار کرد: از صبح روز سه شنبه، پس از مشاهده تلفات ماهی در این تالاب، طی مکاتبه ای با شیلات استان هماهنگی های لازم برای حضور کارشناسان مرکز شیلات به برم الوان فراهم شد.
وی افزود: پس از نمونه برداری از ماهی های تلف شده، اداره شیلات استان طی مکاتبه‌ای، علت تلف شدن این حجم از ماهی را کمبود اکسیژن و وجود سولفیت هیدروژن بیان کرده است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد ادامه داد: به دلیل راکد بودن و عدم گردش آب و میزان بالای سولفات هیدروژن در این دریاچه، تلف شدن ماهی ها طبیعی و دور از انتظار نبود.
هاشمی بیان کرد: عمق تالاب نسبت به سطح  ان زیاد است و در فصل تابستان که لایه های بالا گرم و پایین سرد است آب به خوبی مخلوط نمی شود به همین دلیل آب بدون اکسیژن می شود و در عمق تقریبا سه متری اکسیژن آب صفر می شود.
وی ادامه داد: با شروع فصل سرما اختلاط جزئی آب لایه های سطحی با آب آلوده قسمت های عمیق دریاچه، به دلیل همدمایی آب های سطحی با آب اعماق از نظر زیستی به سوی شرایط نامطلوب پیش می رود و ماهی هایی که در این قسمت از آب گرفتار می شوند بدلیل کمبود اکسیژن تلف می شوند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: درصورت بروز خشکسالی، کمبود و یا عدم ورود آب شیرین به دریاچه در فصل گرم، از ضخامت لایه های آب شیرین سطحی کاسته شده و عملا منطقه زیستی ماهیان محدود شده و در صورت وقوع جریانات هوایی و وزش باد، آب های آلوده دارای گاز سولفید به سطح آمده و سبب مرگ جمع کثیری از آبزیان خواهد شد.
هاشمی گفت: این پدیده در دهه های ۷۰ و ۹۰ نیز اتفاق افتاده است.

آخرین خبر کهگیلویه و بویراحمد در اینستاگرام :
https://instagram.com/yasuj_today