میزان/ میانگین طول عمر ازدواج‌های منجر به طلاق در کشور به ۱۰.۸ سال رسیده و این عدد در برخی استان‌ها زیر هشت سال است. نتایج یک پژوهش نشان می‌دهد برنامه‌های کاهش طلاق، جامع و اثرگذار نبوده است.

تازه‌ترین گزارش آماری سازمان ثبت احوال درباره دوام ازدواج‌ها، بار دیگر روند مشاهده‌شده در پژوهش‌های علمی گذشته را تایید کرد و نشان داد که تاب تحمل زندگی مشترک در برخی استان‌های کشور کمتر از دیگر استان‌هاست.

بهبود طول عمر ازدواج در بهار ۱۴۰۰ نسبت به بهار ۱۳۹۹
گزارش اخیر سازمان ثبت احوال دو آمار مربوط به طول عمر ازدواج‌ها در کشور را بررسی کرده است. یکی طول عمر همه ازدواج‌های منجر به طلاق و دیگری طول عمر ازدواج‌های اول منجر به طلاق. نکته اول این‌که بر اساس آمار‌های طلاق ثبت‌شده در بهار ۱۴۰۰، طول عمر کل ازدواج‌ها و طول عمر ازدواج‌های اول، نسبت به بهار ۹۹ حدود ۶ ماه افزایش یافته است. در بهار امسال طول عمر کل ازدواج‌های منجر به طلاق ۱۰.۳۹ سال بوده و طول عمر ازدواج‌های اول منجرشده به طلاق هم ۱۰.۸۷ سال. دو عددی که در بهار سال ۹۹ به ترتیب ۹.۹۱ سال و ۱۰.۳۳ سال بوده و باید خوشحال بود که عمرشان اندکی بیشتر شده‌است؛ هرچند که دلایل آن هم نیاز به بررسی علمی و کارشناسی دارد.
اوضاع بهتر گیلانی‌ها و اصفهانی ها.
اما نگاه جامع‌تر به این آمار، تفاوت طول عمر ازدواج‌ها در نقاط مختلف کشور را نشان می‌دهد و نکات قابل توجهی دارد:
گیلانی‌ها با ۱۲.۹ سال طول عمر ازدواج اول، بیشترین تاب و تحمل را در حفظ زندگی مشترک داشته‌اند و بعد از آن ازدواج ‏های اول در استان‌های اصفهان، اردبیل و تهران هم عمر بالای ۱۲ سال داشته است.
سیستان و بلوچستان با ۷.۶۴ سال عمر ازدواج‌های اول منجرشده به طلاق، پایین‌ترین میزان در این شاخص اجتماعی را دارد و برای استان‌های خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد، کردستان، زنجان، خراسان جنوبی، خراسان شمالی، البرز، ایلام و آذربایجان شرقی و غربی هم عدد طول عمر ازدواج‌های اول در زمان طلاق، زیر ۱۰ سال بوده است.
بررسی این آمار با بهار سال ۱۳۹۹ نشان می‌دهد که این موضوع در سال گذشته نیز تقریبا همین روند را داشته است.

آخرین خبر سیستان و بلوچستان در اینستاگرام :
https://instagram.com/zahedan_today