تسنیم/ در حالی گرانی قیمت اجاره مسکن در شهر بیرجند خیلی از مستاجران را حاشیه‌نشین کرده است که امسال در بیرجند بین ۳۰ تا ۴۰ درصد کاهش ساخت و ساز را داشتیم.

شاید تا چند سال حرف از مسکن که می‌شد می‌توانستی با خودت دو دو تا چهار تا کنی و بگویی با قرض و وام می‌توانم صاحب سرپناهی برای خود شوم و با این امید و آرزو راهی مشاوران املاک می‌شدی اما این داستان دیگر چند سالی است که تکرار نمی‌شود.
چرا که قیمت مسکن در استان خراسان جنوبی آن چنان بالا رفته است که شاید در ذهنت هم نمی‌گنجید که در شهر بیرجند قیمت آپارتمان در برخی نقاط از دو میلیارد تومان به بالا است.
حال این شرایط و قیمت‌ها را تصور کنید چگونه زوج‌های جوان می‌توانند امیدوار باشند که می‌توانند سرپناهی برای خود خریداری کنند.
آن گونه که یکی از شهروندان بیرجندی در گفت‌وگو با خبرنگار ما افزود: 4 فرزند دارم و سال‌ها است که مستاجر هستم اما هر چه زمان سپری می‌شود نمی‌توانم خانه و سرپناهی برای خود و خانواده‌ام خریداری کنم.

قیمت‌ مسکن بسیار گران است 
اصغری با بیان اینکه قیمت مسکن برای برخی از صاحب خانه‌ها ملاک همان قیمت‌ها در دیوار است و برخی از مردم با بررسی قیمت در دیوار ملک خود را قیمت و محاسبه می‌کنند افزود: این در شرایطی است که برخی قیمت‌ها در دیوار حباب و بسیار گران است.
دیگر شهروند ببرجندی هم‌ با گلایه از اینکه قانون و حساب و کتابی وجود ندارد افزود: هر کس هر چه توانست ملک خود را قیمت می‌کند و قانون و نظارتی هم وجود ندارد آن گونه که در چند روز پیش برای قیمت یک مسکن روانه مشاور املاک شدم، صاحب‌خانه قیمتی که عنوان کرد رقمی بسیار زیاد بود وقتی علت را از او جویا شدم عنوان کرد که در هفته گذشته خانه همسایه ما با همین رقم قیمت‌گذاری شد حال گویا همان رقمی که توسط صاحب‌خانه عنوان شده است ملاکی برای دیگران است.
وی ادامه داد: با این اوضاع قیمت‌ها افرادی که خانه ندارند شاید به سختی بتوانند صاحب خانه شوند و سرپناه برای آنها جزو آرزوهایشان می‌شود.
با گشتی در شهر بیرجند وقتی خبرنگار ما پای درد و دل تعدادی از همشهریان نشست همه از گرانی مسکن و نبود قانون و نظارت در خراسان جنوبی گلایه داشتند.

رکود در بازار مسکن مرکز استان  
رئیس اتحادیه مشاوران املاک بیرجند بیان داشت: از ابتدای سال تاکنون شاهد رکود در بازار مسکن مرکز استان هستیم و با وجود اینکه امسال آهن‌آلات و مصالح ساختمانی گران شده اما این افزایش تاثیری در افزایش قیمت مسکن نداشته است.
علی اربابی با تاکید بر اینکه معاملات در بازار مسکن استان نسبت به سال گذشته تا 40 درصد کاهش یافته که علت آن گرانی مسکن و کاهش قدرت خرید مردم است، گفت: البته برخی فروشندگان به دلیل افزایش قیمت مصالح ساختمانی، قیمت املاک خود را افزایش داده‌اند از طرفی به خاطر تورم، قدرت خرید مردم پایین آمده و همچنان رکود بر بازار مسکن حاکم است.
اربابی این را هم تاکید کرد که خرید و فروش زمین در خراسان جنوبی نیز دچار رکود شده و معمولا معاملاتی در این زمینه انجام نمی‌شود ضمن اینکه افت قیمت‌ها را هم داشتیم.
وی گریزی بر اجاره بها زد و گفت: از ابتدای امسال اجاره‌بها در بیرجند بین 25 تا 30 درصد درصد افزایش یافته و اجاره بهای املاک تجاری گاهی تا 40 درصد بیشتر شده است.
وی با اشاره به پرداخت تسهیلات 25 میلیون تومانی ودیعه مسکن به مستاجران گفت: دریافت این تسهیلات تا آذر ماه ادامه دارد و فرصت خوبی برای مستاجران است اما متاسفانه گرانی قیمت اجاره مسکن در شهر بیرجند خیلی از مستاجران را حاشیه‌نشین کرده است، البته در حاشیه‌ شهر آب، برق و گاز با تعرفه روستایی حساب می‌شود که این موضوع هم مورد استقبال برخی مستاجران قرار گرفته است.
اربابی ادامه داد: امسال در شهر بیرجند بین 30 تا 40 درصد کاهش ساخت و ساز را داشته‌ایم.
رئیس اتحادیه مشاوران املاک بیرجند بیان کرد: علیرغم گرانی مصالح ساختمانی هر متر مربع بین چهار تا پنج میلیون تومان است که با قیمت زمین 10 میلیون تومان می‌شود اما قیمت هر متر مربع آپارتمان بین 14 تا 15 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود که واقعا گران است.

آخرین خبر خراسان جنوبی در اینستاگرام :
https://instagram.com/skhorasan_today