تسنیم/ علی‌رغم فعالیت صنایع بزرگ در استان ایلام بی‌توجهی مدیران این صنایع به استخدام‌های بومی دست جوانان منطقه را از فرصت‌های شغلی مناسب دور نگهداشته است.

بررسی‌های آماری از نرخ بیکاری ایلام نشان می‌دهد علی‌رغم اینکه استان 11 درصد از منابع گاز و 7 درصد منابع نفتی کشور را در اختیار دارد و صنایع بزرگ مرتبط با این ذخایر نیز در منطقه فعالیت دارند بازهم جوانان ایلامی برای رسیدن به فرصت شغلی مناسب راهی سایر استان‌های کشور می‌شوند.
به‌گفته کارشناسان یکی از عوامل اصلی بیکاری در استان موضوع اشتغال  غیر بومی‌ها، در پروژه‌های بزرگ نفت، گاز و پتروشیمی است که سال‌هاست به یک معضل اساسی برای نیروی کار استان تبدیل شده  است.
این در حالی است که طبق ماده 47 قانون برنامه ششم توسعه، اولویت با به‌کارگیری نیروهای بومی در صنایع مختلف به‌خصوص نفت و گاز  باید رعایت شود، ولی گویا این قانون برای صنایع بزرگ استان ایلام در حد یک متن روی کاغذی بوده و از سوی مسئولان نیز توجه چندانی به جلوگیری از این روند نشده است.
با توجه به اینکه مدیران صنایع بزرگ استان نبود نیروی متخصص را دلیل جذب نیروهای غیر بومی می‌دانند و با در نظر گرفتن این موضوع که درصد قابل توجهی از نیرو‌های شاغل در حوزه‌های نفت، گاز و پتروشیمی استان، نه به صورت آزمون استخدامی بلکه به صورت نیرو‌های فنی پیمانکار مشغول فعالیت هستند، ضروری است زیرساخت‌های آموزش در حوزه‌های مذکور در استان فراهم شود تا در صورت نیاز از نیرو‌های فنی آموزش دیده خود استان استفاده شود.

بیکاری جوانان با وجود منابع عظیم نفت و گاز
حسین محمودی از جوانان ایلامی گفت: معضل بیکاری که سال‌هاست دامن‌گیر جوانان ایلامی شده تا کنون پیامدهای مختلفی از جمله کاهش نرخ ازدواج، افزایش جرایم بزهکاری، افسردگی و... را به دنبال داشته است.
محمودی افزود: تاسف آور است استان ایلام دارای منابع نفت و گاز باشد اما جوانان آن برای کار به سایر استان‌ها مهاجرت کنند و بهانه مدیران مبنی بر عدم توانمندی جوانان منطقه در بسیاری از موارد منطقی نیست و بدون مستندات است.
در همین حال سجاد حیدری از دیگر جوانان ایلامی با بیان اینکه تا کنون وعده‌های متعددی از سوی مسئولان ارشد جهت استخدام نیروهای بومی در  صنایع پتروشیمی، نفت و گاز استان داده شده اما متاسفانه این وعده‌ها تا کنون عملی نشده‌ گفت: باوجود اینکه اولویت استخدام در صنایع بزرگ استان با نیروهای بومی است، اما در صنایع پتروشیمی، نفت و گاز استان نیروهای غیر بومی زیادی به کار گرفته می‌شود که در اغلب موارد این نیروها با توصیه و سفارش دیگران استخدام شده‌اند.

سلب فرصت اشتغال از جوانان ایلامی
عبدالله رحیمی کارشناس اجتماعی اظهار داشت: صنایع بزرگی همانند پتروشیمی، نفت، گاز و... در استان ایلام وجود دارد، اما متأسفانه استفاده از نیرو‌های غیربومی در صنایع بزرگ استان فرصت اشتغال را از جوانان ایلامی سلب کرده است.
وی با بیان اینکه برنامه‌های مطلوبی در راستای توانمند سازی نیروی بومی در صنایع استان با همکاری آموزش فنی و حرفه‌ای می‌تواند اجرایی شود، افزود: بی‌شک با توسعه آموزش‌های مهارتی مورد نیاز  صنایع بزرگ استان، گام  مهمی در راستای رفع بیکاری و اشتغال جوانان در استان ایلام برداشته می‌شود.
رحیمی همچنین در ادامه افزود: افزایش نرخ بیکاری با توجه به عدم اجرای قانون از سوی صنایع بزرگ استان می‌تواند  معضلات اجتماعی را در منطقه تشدید کند و مسئولان و البته دولت برای جبران مشکلات باید هزینه بیشتری را بپردازند.
این کارشناس اجتماعی بااشاره به مسئولیت اجتماعی صنایع بزرگ در استان‌ها نیز تصریح کرد: اگر مدیران صنایع بزرگ در منطقه از نبود کارگر ماهر یا نیروی متخصص گلایه دارند بهترین راهکار اینجاست که با درنظر گرفتن مسئولیت اجتماعی این صنایع برای ایجاد مراکز آموزشی برنامه‌ریزی کنند یا به صورت اسپانسر واحدهای آموزشی را برای برگزاری دوره‌های مورد نیاز خودشان یاری کنند.

آخرین خبر ایلام در اینستاگرام :
https://www.instagram.com/akharinkhabar_ilam/