تسنیم/ با اینکه تبدیل روستای امند زنجان به دهکده نمونه گردشگری از سالیان دوری مطرح بوده ولی هیچ اقدام موثری در این راستا انجام نگرفته اما خوشبختانه در سال جاری با ورود دستگاه قضا به موضوع انگار پروژه جان تازه‌ای به خود گرفته است.

حجت‌الاسلام محسن کرمی، دادستان زنجان در این زمینه با اشاره به اینکه موضوع گردشگری روستای امند به قدری مهم بود که جز برنامه‌های محوری و اصلی ستاد اقتصاد مقاومتی دادگستری کل استان قرار گرفت، اظهار کرد: مطالعاتی انجام گرفت و تاریخچه کار نیز مورد بررسی قرار گرفت در نهایت این نتیجه حاصل شد که طرح گردشگری امند زنجان جز طرح‌های بسیار ارزشمند، جذاب و موثر در امر گردشگری است و در پاسخ به نیاز‌های به حق مردم نیز اثر خواهد شد.
وی افزود: این مجموعه دهکده پایدار سبز است که در آن زباله بازیافت می‌شود، هدررفت آب وجود ندارد، انرژی‌ها تماما تجدید پذیر هستند و انرژی فسیلی استفاده نمی‌شود، تمام مباحث زیست محیطی در آن رعایت می‌شود و هیچ گونه آسیبی به محیط زیست وارد نمی‌شود که در نهایت این منطقه را تبدیل به روستای بکر هدف گردشگری می‌کند.
دادستان استان زنجان با بیان اینکه چنین طرحی با مطالعات درست‌ و دقیق و با حضور سرمایه انسانی در رکود به سر می‌برد گفت: زمانی که از تمام ابعاد طرح گردشگری امند بررسی شد به این نتیجه رسید که از ابعاد مختلف مشکلاتی برای ادامه روند پروژه وجود دارد.
وی با بیان اینکه کمیته‌ها و جلساتی برای رفع مسائل تشکیل و برگزار شد، گفت: در خصوص صدور موافقت اصولی از میراث فرهنگی، تمدید مجوز تغییر کاربری اراضی زراعی به گردشگری، مباحث آب و فاضلاب و اختصاص سهمیه‌های قانونی، آبخیزداری و حفظ رواناب‌ها، راهداری و اتصال این روستا به راه اصلی، تحت پوشش قرارگیری مخابرات، اتصال به شبکه برق برای مواقع نیاز، رفع مشکلات حریم رودخانه‌ها، رفع معارضان، طرح هادی، دفن غیر مجاز اموات در روستا مورد بررسی قرار گرفت و تصمیمات مناسب در زمینه‌های مذکور اتخاذ شد و خوشبختانه جلسه مصوبات خوبی را به همراه داشت.
حجت‌الاسلام کرمی تصریح کرد: این نوید را به مردم استان و شهر زنجان می‌دهم که با اجرای طرح گردشگری روستای امند افق جدیدی برای تفریحات سالم به دور از هر گونه تفریحات ناسالم همراه گناه با افق‌های زیست بوم زنجان فراهم خواهد شد.
وی تاکید کرد: در خصوص طرح گردشگری امند زنجان هیچ گونه اغماضی قابل پذیرش نیست و اگر هر دستگاهی در این زمینه کوتاهی کند به خاطر ترک فعل انجام گرفته مورد برخورد جدی قرار خواهد گرفت.
امیر ارجمند مدیر‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان نیز در این زمینه اظهار داشت: در منطقه امند زنجان ظرفیت گردشگری کمتر شناخته شده‌ای وجود دارد که قابلیت بالایی برای جذب گردشگر و توسعه صنعت گردشگری در استان دارد. بنابراین منطقه امند با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی یکی از شاخصه‌های مناسب توسعه گردشگری در استان است که مقرر شده در زمینی به مساحت 134 هکتار توسط بخش خصوصی اجرا شود.
وی افزود: طرح گردشگری امند با رفع مشکلاتی که هم اکنون وجود دارد می‌تواند دارای اعتبار بالایی باشد. بنابراین با کمک به بخش خصوصی در راستای حل این موانع می‌توان افق روشن‌تری برای این منطقه ترسیم کرد.
ارجمند با بیان اینکه یکی از برنامه‌های دولت حمایت از بخش خصوصی در زمینه توسعه گردشگری است، گفت: زنجان ظرفیت‌های عظیمی برای گردشگری دارد و از سرمایه‌گذاران در این بخش استقبال و حمایت می‌شود.


آخرین خبر زنجان در اینستاگرام :
https://instagram.com/zanjan_today