تسنیم/ استان کرمان را بهشت معادن می‌نامند؛ استانی که به گفته مسئولان مردم آن روی گنج نشسته‌اند و حالا کرونا امنیت غذایی مردم جنوب استان را به مخاطره انداخته است.

زهرا عبداللهی، مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت کرونا و تورم را موجب بروز "ناامنی غذایی" در هشت استان سیستان و بلوچستان، کهگیلویه و بویراحمد، خوزستان، هرمزگان، ایلام، کرمان، خراسان جنوبی و بوشهر دانست و اظهار کرد: گزارشات فائو اعلام می‌کند که با بروز پاندمی کووید19 حدود 150 میلیون نفر به تعداد گرسنگان در جهان اضافه شده است.
وی با بیان اینکه ایران هم از تبعات اقتصادی ناشی از کرونا مصون نمانده افزود: کرونا خطر ناامنی غذایی را در مناطق محروم کشور بویژه در اقشار کمتر برخوردار و دهک‌های درآمدی پایین‌تر افزایش داده و تبعات اقتصادی ناشی از کرونا به مشکلات سوءتغذیه در جهان دامن زده است.
گفتنی است؛ کرمان یکی از هشت استانی است که شاهد بروز ناامنی غذایی در آن هستیم استانی پهناور و بزرگ که آن را بهشت معادن می‌نامند، استانی سرشار از ظرفیت و ثروت است و به گفته حسن‌پور رئیس مجمع نمایندگان استان کرمان قریب 500 هزار نفر در این استان تحت پوشش نهادهای حمایتی قرار دارند؛ آمار که برای استانی که بهشت معادن شایسته نیست.
رئیس مجمع نمایندگان استان کرمان افزود: ما در استان کرمان روی گنج نشسته‌ایم اما بخشی از مردم این استان باید شب‌ها سر بر بالین فقر بگذارند.
ذبیح‌الله اعظمی، نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه امنیت غذایی این یکی از مشکلات اصلی است، اظهار کرد: با بررسی‌هایی که در مجلس انجام شده امنیت غذایی در هشت استان کشور به مخاطره افتاده است.
وی با بیان اینکه به واسطه شرایط اقتصادی جامعه سفره مردم کوچک شده، گفت: ما هم در کمیسیون کشاورزی مجلس این موضوع را از نظر گوشت، برنج و خیلی از اقلام دیگر بررسی کردیم.
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با اشاره به اینکه با توجه به شرایط موجود این اتفاق دور از انتظار نبود، اما باید دید در این ارتباط چه کاری می‌توان انجام داد و راهکار چیست تصریح کرد: باید در بودجه کشور، مناطق محروم را به طور ویژه بینیم.
وی با اشاره به گزارشی که دیوان محاسبات و کاظمی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه بودجه در جلسه غیرعلنی ارائه کردند گفت: در این گزارش محرومیت مناطق مرزی و مناطق جنوبی کشور با رنگ قرمز نشان داده شده بود.
اعظمی ادامه داد: بنده با کاظمی رئیس سازمان برنامه بودجه صحبت کرد و گفتم "تا زمانی که بودجه ویژه‌ای برای تمام مناطق محروم به ویژه مناطق محروم جنوب استان کرمان در نظر گرفته نشود، وضعیت به همین منوال است."
وی با بیان اینکه بخشی از بودجه دست وزرا است و معمولاً استان‌هایی که در کابینه وزیر دارند بودجه بیشتری به آنها می‌رود افزود: استان اصفهان و فارس همیشه در کابینه وزیر داشتند و محرومیت این استان‌ها هم کمتر از دیگر استان‌ها است.
نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه از یک ماه آینده درگیر بودجه خواهیم شد، بیان کرد: واقعیت این است که اصل بودجه در دست دولت و لایحه‌ای است که دولت به مجلس می‌فرستد و نمایندگان مجلس تنها قدری در بالا و پایین کردن اعداد دخل و تصرف دارند.
وی با بیان اینکه مدیران استان به ویژه در جنوب باید این مسئله را از قبل مد نظر قرار ‌می‌دادند و هنوز هم البته فرصت دارند که مطالبات استان را به وزارتخانه‌های مربوطه فرستاده و پیگیر سهم استان کرمان در بودجه باشند گفت: ما هم در مجلس این مسئله را پیگیری می‌کنیم.
اعظمی با بیان اینکه این مشکلات و محرومیت‌ها در جنوب استان کرمان وجود داشته، افزود: رئیس سازمان برنامه و بودجه قول داد امسال بودجه‌ای هم برای امنیت غذایی و هم برای معیشت، راه‌های روستایی و امکانات فرهنگی و اجتماعی مردم جنوب استان در نظر گرفته شود.

آخرین خبر کرمان در اینستاگرام :
Instagram.com/kerman_akhbar