باشگاه خبرنگاران/ مدیرکل میراث فرهنگی استان همدان گفت: کاروانسرای شاه عباسی فرسفج و کاروانسرای تاج آباد برای ثبت جهانی با نماینده ارزیاب یونسکو مورد بررسی قرار گرفت.

علی مالمیر، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان اظهار کرد: کاروانسرای شاه عباسی فرسفج در شهرستان تویسرکان توسط ارزیاب یونسکو مورد بررسی قرار گرفت تا در کنار کاروانسرای تاج آباد بهار و ۵۴ کاروانسرای دیگر کشور، برای ثبت جهانی، در اجلاس یونسکو مطرح شود.
او افزود: تیرماه ۱۴۰۱ پرونده نهایی در اجلاس جهانی یونسکو مطرح می‌شود که در صورت تایید، دریچه‌ای به سوی گردشگران خارجی باز می‌شود.
مالمیر می گوید: ۵۶کاروانسرا در ۲۴ استان در قالب یک پرونده با عنوان کاروانسرا‌های ایرانی در حال تدوین و ارزیابی جهت ثبت میراث جهانی یونسکو است.
هدف معرفی سیر تحول و تکامل کاروانسرا‌های ایرانی در دوره‌های مختلف تاریخی و نبوغ معماران ایرانی در طراحی متنوع این بناهاست و از سوی دیگر با ثبت جهانی هر مکان واجد ارزش شرایط برای معرفی در دنیا و ورود گردشگران خارجی فراهم می‌آید و اعتباراتی نیز از سوی این سازمان جهانی جهت نگهداری بنا تزریق می‌شود.
بررسی وضعیت کاروانسرای شاه عباسی فرسفج تویسرکان و کاروانسرای تاج آباد بهار برای ثبت جهانی کاروانسرای شاه عباسی، حدود ۴۰۰ سال قبل به منظور ایجاد تسهیلات سفر برای زائران و مسافران در مسیر مشهد مقدس به عتبات عالیات عراق و بلعکس احداث شد که دارای ۲۰ حجره برای مسافران،۳ شاه نشین و همچنین ۴ اصطبل برای نگهداری چارپایان در چهار گوشه است.
کاروانسرای شاه عباسی فرسفج با ۴ هزار متر مربع در دوره صفوی ساخته، طرح آن از نوع ۴ ایوانه است و برای ساخت آن از آجر، سنگ و ملات ساروج استفاده شده است.


آخرین خبر همدان در اینستاگرام :
https://www.instagram.com/hamedan_today