صدا و سیما/ افزایش آمار بستری‌های کرونایی در روز‌های اخیر زنگ خطر آغاز موج ششم را در استان یزد به صدا درآورده است.

استان یزد پس از طی دوره طولانی مدت موج پنجم کرونا به سوی آمار سرازیری گام برداشت و آمار بستری‌هایی که در آستانه هزار تایی شدن بود، با کاهش مواجه شد. 
کاهش آمار بستری، بیماران بدحال و مرگ و میر کرونایی ادامه یافت تا اینکه به زیر ۴۰۰ نفر رسید و بین ۳۵۰ تا ۴۰۰ در نوسان بود.
اما مدتی است که آمار به صورت نگران کننده‌ای رو به افزایش بوده و بستری‌های کرونایی روند صعودی بالای ۴۰۰ نفر را در پیش گرفته است.
در این کنار این مساله هم باید به آمار بیماران سرپایی اشاره کرد که به گفته معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد در یک روز هشت هزار نفر به بیمارستان ها، کلینیک ها، درمانگاه‌ها و اورژانس‌ها مراجعه کرده اند.
آماری که زنگ خطر بازگشت مجدد دوران پررنگ شیوع کرونایی را به صدا درآورده است و آنگونه که مسئولان می‌گویند در آستانه موج ششم کرونا قرار بگیریم.
این در حالی است که شتاب دهی در روند واکسیناسیون سبب شده تا امید‌ها برای کاهش زنجیره شیوع کرونا به وجود بیاید. تاکنون یک میلیون و ۱۵۵ هزار و ۴۷۱۴ دُز واکسن کرونا در استان یزد تزریق شده که بر این اساس ۸۳ درصد یزدی حداقل یک دُز واکسن را دریافت کرده اند.
اما با افزایش آمار واکسیناسیون در استان یزد، آمار رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در سراشیبی سقوط قرار گرفته و به کمترین حد ممکن در دو سال اخیر رسیده است.
رعایت این دستورالعمل‌ها هم اکنون در استان یزد به ۴۴ درصد رسیده است. بالاترین رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی استان در شهر‌های ابرکوه و اردکان به ثبت رسیده که فقط ۴۷ درصد در آن رعایت می‌شود و با وجود صدرنشینی در این جدول، بیش از نیمی از ساکنان آن از رعایت دستورالعمل‌ها دریغ کرده اند.
رعایت دستورالعمل‌ها در شهر یزد ۴۲ درصد، بهاباد و مهریز ۴۶ درصد، اشکذر و مروست ۴۴ درصد، خاتم و میبد ۴۳ درصد، تفت ۴۲ درصد و بافق ۴۱ درصد است.
با وجود تأکید مستمر پزشکان و مسئولان دانشگاه علوم پزشکی یزد مبنی بر اینکه تزریق واکسیناسیون به تنهایی نمی‌تواند مانع از شیوع کرونا شود، به نظر می‌رسد خیال شهروندان خسته از جدال چندین ماهه با کرونا پس از تزریق واکسن راحت شده و بر این باورند که با تزریق واکسن از گزند کرونا در امان می‌مانند.
این عادی انگاری سبب شده تا خطر شیوع موج ششم کرونا در استان یزد به صدا درآید و نگرانی از تکرار خاطرات تلخ پاییز سیاه سال گذشته افزایش یابد.

 

آخرین خبر یزد در اینستاگرام :
https://instagram.com/yazd_today