شبستان/ نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه باید مزیت خام محصول زرشک خراسان جنوبی را تبدیل به مزیت اقتصادی رقابتی و پایدار کنیم، گفت: یکی از راهکارها این است که به نخبگان و جوانان برای برندسازی و فرآوری این محصول بهاء داده شود.

روح الله ایزدخواه، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی امروز (۱ آبان) در جشنواره یاقوت سرخ قهستان که در شهرستان درمیان برگزار شد، اظهار کرد:  اگر به دنبال ایجاد مزیت پایدار در خصوص محصول زرشک استان هستیم باید به سمت فرآوری این محصول برویم چون خام فروشی هیچ مزیتی ایجاد نمی‌کند.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه باید مزیت خام این محصول استان را تبدیل به مزیت واقعی، رقابتی و ماندگار کنیم، افزود: دانش و مهارت تولید زرشک در نزد اهالی این منطقه وجود دارد، اما باید به مزیت اقتصادی تبدیل شود.
وی ادامه داد: براساس اطلاعات منتشر شده چند صد رقم محصول از زرشک فرآوری می‌‌شود، چند سال پیش کارخانه‌ای در کرج زرشک خراسان جنوبی را خریداری و با برند ارگانیک به آلمان صادر می‌کرد چرا این محصول نباید از خراسان جنوبی صادر شود؟
ایزدخواه با اشاره به برندسازی و اعطای گواهی کیفیت برای محصول زرشک در داخل استان، ادامه داد: باید دانشگاه‌ها، مراکز پژوهشی و دستگاه‌های صنعتی و علمی برای تحقق این مهم کمک کنند زیرا این کار تنها از عهده کشاورز بر نمی‌آید.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه باید اقتصاد کشاورزی احیا شود، گفت: رئیس جمهور در این زمینه جهت گیری‌های خوبی را آغاز کردند و امیدواریم که تحول جدی در این عرصه رخ دهد.
وی با بیان اینکه مبنای اقتصاد کشور باید کشاورزی باشد، تصریح کرد: اما متاسفانه کشاورز ما تحت تاثیر انواع فشارهای اجتماعی و اقتصادی قرار گرفته و بعد هم کوچ از روستا را انجام می‌دهد که اگر روستا ترک شود، فاجعه است.
ایزدخواه در ادامه روستاها را کانون تولید دانست که وقتی این کانون از بین برود در شهرها اتفاقی رخ نمی‌دهد، افزود: بنابراین همه ما باید تلاش کنیم تا این مزیت خام تبدیل به یک مزیت پایدار شود که یکی از راهکارها آن هم این است که به نخبگان بهاء داده شود.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه تمام اجزای درخت زرشک به عنوان گیاه دارویی قابل استفاده است، عنوان کرد: همچنین محصول آنغوزه برای استان خراسان جنوبی تک است و فقط در ۲ استان کشور تولید می‌شود اما با صادرات خام آن ارزش افزوده آن نصیب هندی‌ها می‌شود.
وی با تأکید بر اینکه تحول از جامعه سنتی و روستایی ایجاد می شود، بیان کرد: در حالی که آقایان تکنوکرات که سال‌های سال مدیریت کشور دستشان بود، اصلا اعتقادی به روستا نداشتند و سیاست روستا صفر را دنبال می‌کردند. وقتی به سلول بنیادی تولید در روستا توجه نشد بعد کشاورز ما راهی حاشیه کلان شهرها می‌شوند.
ایزدخواه با اشاره به اینکه جهاد اقتصادی و اقتصاد مقاوتی شعار نیست بلکه جنگ اقتصادی است، گفت: ۱۲ سال است رهبر معظم انقلاب بر جهاد اقتصادی، اقتصاد مقاومتی، اصلاح الگوی مصرف، تولید و شکوفایی و نوآوری تأکید دارند.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان ۱۱ اقلیم متنوع کشاورزی در ایران و ظرفیت‌ها بزرگی که باید به ارزش افزوده تبدیل شود، افزود: در کشور ما دلالی، قاچاق و خام فروشی رونق دارد و مسئولان در زمینه حمایت از کشاورزی با همدیگر تعارف دارند!
به گفته وی در این ۳۰سال بعد از جنگ، کشاورزی ایران منهدم و  روستاها به حاشیه رفت، آیا ما امروز باید میوه از پاکستان و مصر وارد کنیم؟ در حالی که ما کشوری بودیم که بذر به دنیا صادر می‌کردیم و امروز باید از کشورهای عقب مانده‌تر از خودمان بذر وارد کنیم که این یک فاجعه است.
ایزدخواه با بیان اینکه امیدواریم در دولت سیزدهم همت جدی شود و جوانان کلید کار و تلاش در روستاها هستند که باید محور کار شوند، تصریح کرد: نهادهای حمایتی فراموش نکنند که جوانان باید حمایت شوند تا به روستاها بازگردنند و اقتصاد روستایی را فعال کنند.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: همین جوانان زرشکار این استان آیا نمی‌توانند در زمینه اقتصاد کشاورزی و فرآوری زرشک وارد شوند و با برندسازی و فرآوری در نمایشگاه‌های داخلی و خارجی محصول خود را به فروش برسانند؟ البته که این موضوع با حمایت مسئولان امکان پذیر است.
وی بیان داشت: اگر قرار است محصولات کشاورزی به دنیا صادر شود باید کشاورز هم در ارزش افزوده محصول و سهام شرکت تعاونی‌ها مختلف در این زمینه سهیم باشد.
ایزدخواه تأکید کرد: کشور ایران بسیار ثروتمند است و مسیرها برای ایجاد تحول و توسعه واقعی فراهم است اما نیازمند برنامه ریزی و همت بالا در این زمینه هستیم.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره تشکیل فراکسیون پیشرفت شرق و مکران در مجلس، گفت: استان‌های خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، یزد، گلستان، جنوب کرمان و شرق هرمزگان در این مجموعه مورد نظر قرار گرفته است و ۵۰ نفر از نمایندگان این مناطق هم عضو فراکسیون مذکور هستند. 
وی در پایان افزود: این فراکسیون با هدف تقویت نقش آفرینی نمایندگان این منطقه از کشور، احیای ظرفیت های مغفول این منطقه و همچنین استفاده از ظرفیت مجلس در تحقق بخشی به الگوی پیشرفت مبتنی بر اقتصاد مقاومتی تشکیل شده و از همه تجار، اتحادیه‌ها، صنعتگران و کشاورزان دعوت می کنیم که با این مجموعه ارتباط داشته باشند.

آخرین خبر خراسان جنوبی در اینستاگرام :
https://instagram.com/skhorasan_today