باشگاه خبرنگاران/ فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی وآبخیزداری استان اصفهان گفت: در ۶ ماه نخست امسال حدود ۸۰ تن چوب و چهار تن زغال در استان کشف شده است.

علیرضا طاهری، فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی وآبخیزداری استان اصفهان اظهار کرد: اکثر کشفیات چوب استان در سه شهرستان خمینی شهر، فلاورجان و نجف آباد است و بیشتر چوب‌های کشف شده، از نوع بلوط جنگلی بوده است که از مبداء استان های چهار محال و بختیاری و کهگیلویه و بویر‌‌‌احمد به استان، قاچاق شده است.
وی با اشاره به کشف ۸۰ تن چوب و چهار تن زغال در ۶ ماهه نخست امسال در استان، افزود: چوب های قاچاق شده صرفا برای تولید زغال، مورد استفاده قرار می‌گیرد.
فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی وآبخیزداری استان اصفهان در خصوص میزان ارزش چوب های کشف شده، گفت: میزان ارزش بازاری چوب و زغال کشف شده، حدود هشت میلیارد تومان برآورد می شود ولی باید در نظر داشت که ارزش زیست محیطی درختان قطع شده، بسیار فراتر است.
طاهری افزود: با توجه به بررسی های میدانی و گزارشات واصله از سایر استان‌هایی که مبداء اصلی و رویشگاه این درختان است و با نظر به اینکه در دوسال اخیر میزان برخورد با این جرایم بسیار رشد داشته و احکام قضایی بسیار سنگینی صادر شده است، خوشبختانه آمار ما میزان قطع درختان را رو به کاهش نشان می‌دهد.
وی در خصوص میزان جریمه قاچاق چوب گفت: در حال حاضر به ازای هر کیلوگرم چوب بلوط مبلغ ۸۰ هزار تومان، هر کیلوگرم زغال بلوط مبلغ ۲۴۰ هزار تومان، همچنین هر کیلوگرم چوب درخت تاغ مبلغ ۴۰ هزار تومان و هر کیلوگرم زغال درخت تاغ مبلغ ۱۲۰ هزار تومان خسارت، برای پرداخت جریمه محاسبه می شود.

آخرین خبر اصفهان در اینستاگرام :
https://instagram.com/isfahan_today