ایرنا/ رئیس اداره امور عشایر سمیرم از عشایر باقی مانده در منطقه ییلاقی سمیرم خواست هر چه زودتر به مناطق گرمسیری کوچ کنند.

علی رحیمی، رئیس اداره امور عشایر سمیرم به سردتر شدن هوای ییلاق اشاره و بیان کرد: کاهش روزانه دما و احتمال بارندگی در روزهای آینده مشکلاتی برای عشایر و دام‌های آنها بدنبال خواهد داشت از این رو ادامه ماندگاری در ییلاق توصیه نمی شود.
وی افزود: علوفه و پوشش گیاهی چندانی نیز در مراتع سردسیری باقی نمانده که دام عشایر بخواهند از آن استفاده کنند و جریمه یگان حفاظت منابع طبیعی نیز دور از انتظار نیست.
رئیس اداره امور عشایر سمیرم با بیان اینکه افزون بر ۹۵ درصد عشایر و خانواده های آنها در مهر ماه کوچ کرده‌اند، افزود: شماری هم که باقی ماندند باغ سیب یا زراعت داشتند که با شروع ماه آبان و برداشت محصولات، آنها نیز باید به قشلاق کوچ کنند.
رحیمی به مشکلات کوچ و ماشینی شدن این سنت دیرینه در سال‌های اخیر اشاره و بیان کرد: امسال با تداوم خشکی و کم بارشی، آبرسانی پایدار به سیاه چادرها با هدف تامین آب دام و آشامیدنی در مسیر کوچ بهاره انجام شد.
وی اضافه کرد: با توجه به استمرار شیوع ویروس و ضرورت ادامه واکسیناسیون، لازم است عشایر و خانوارهای باقی مانده به گرمسیر کوچ کنند.

آخرین خبر اصفهان در اینستاگرام :
https://instagram.com/isfahan_today