ایرنا/ مدیر شیلات پلدشت گفت: در فصل صید و صیادی که از ۲۰ شهریور در استان آغاز شده است طبق پیش بینی ها سه هزار و ۷۰۰ تن ماهی و آبزیان از این اکوسیستم تا فروردین ماه سال آینده برداشت خواهد شد.

محمدمقدم، مدیر شیلات پلدشت اظهار کرد: دریاچه پشت سد ارس یکی از منابع عظیم پرورش انواع ماهی و آبزیان بوده با ۱۵ هزار هکتار وسعت نقش مهمی در معیشت مردم محلی ایفا می کند.
وی ادامه داد: ماهیانی مثل کپور، فیتو فاک، سوف، بیگ هد، امور و سایر آبزیان از جمله ذخایر این منابع آبی هستند که با کمک تعاونی های صید و صیادی در این منطقه نسبت به صید و صادرات آن اقدام می شود.
مقدم با بیان اینکه صیادان غیر مجاز یک آسیب جدی برای ذخایر آبزیان پلدشت هستند، گفت: از مسئولان و جوامع محلی درخواست می شود تا در زمینه ترمیم ذخایر ارس در کنار شیلات باشند، چراکه نمی توان به علت کمبود نیرو و حجم بالای کاربه طور کامل مانع قاچاق شد.
وی با اشاره به فعالیت ۴۰۰ صیاد در قالب تعاونی ها در منطقه پلدشت، گفت: بهره گیری از یگان محافظت شیلاتی و نیز کمک های جوامع محلی گامی مهم در جلوگیری از قاچاق و صید بی رویه است.
مدیر شیلات و ابزیان پلدشت بیان کرد: به منظور حفظ و بازسازی ذخایر ارزشمند آبزیان منابع آبی استان انواع کپور ماهیان از جمله کپور، فیتوفاک، بیگ هد و آمور در مرکز شهید کاظمی پلدشت هر ساله تکثیر و در دریاچه‌های پشت سدهای استان و سایر منابع رهاسازی می‌شود.
وی اضافه کرد: پرورش چهار گونه بچه ماهی گرمابی از نوع کپور، آمور، فیتوفاک و بیگ هد به صورت مصنوعی و نیمه مصنوعی در این مرکز صورت می گیرد و این بچه ماهی‌ها پس از سه ماه و رسیدن به وزن مطلوب علاوه بر تامین نیاز استان به استان‌های همجوار صادر می شوند.

آخرین خبر آذربایجان غربی در اینستاگرام :
https://instagram.com/wazerbaijan_today