ایلنا/ عیسی قیصری، نویسنده و پژوهشگر خوزستانی اهل بندر ماهشهر، صبح امروز در تهران به دلیل بیماری و کهولت سن درگذشت.

عیسی قیصری متولد ۱۳۱۳ بندر ماهشهر، بازنشسته شرکت نفت، نویسنده و محقق خوزستانی، ساعتی پیش پس از مدتی مبارزه با بیماری، در تهران به دیار حق شتافت.
از این نویسنده ماهشهری، آثاری از جمله: فرهنگ عامیانه ماهشهر، ضرب المثل‌های ماهشهری، عشاق نامدار در آثار شعرای فارسی زبان و چندین اثر و مقاله دیگر تا کنون به چاپ رسیده است.
عیسی قیصری، برادر بزرگتر استاد ابراهیم قیصری ادیب و حافظ‌شناس معروف معاصر است که در طول حیات خود، تلاش فراوانی برای گردآوری و حفظ و نگهداری فرهنگ زادگاهش نموده بود.
ذوالفقار شریعت شاعر و فعال حوزه فرهنگی با تأیید خبر درگذشت زنده یاد عیسی قیصری، گفت: این نویسنده پرتلاش همواره سعی در ثبت، حفظ و نگهداری زوایای فرهنگی زادگاهش که در حال فراموش شدن بود، داشت.
شریعت ادامه داد: به همین خاطر، وی با تلاش فراوان توانست در کتاب فرهنگ عامیانه ماهشهر، مطالب متنوعی از اوضاع اجتماعی قدیم این شهر، اوضاع حکومتی، معماری خانه‌ها و مشقت تهیه آب آشامیدنی، رسومات کامل از هنگام تولد یک فرد تا هنگام مرگ او را گردآوری و به مخاطبین منتقل نماید. علاوه بر این‌ها، کتاب مذکور، در بر گیرنده بخش‌های مختلفی از تاریخ، آداب و رسوم، تاریخ اجتماعی، فعالیت‌های اقتصادی، بازی‌ها، اشعار محلی و قصه‌ها و افسانه‌های ماهشهری را در خود جای داده است.
شریعت افزود: عیسی قیصری در کتاب ضرب المثل‌های ماهشهری، بخش عمده‌ای از تاریخ شفاهی و ضرب المثل‌های زادگاهش را گردآوری و منتشر نموده بود که کاری ارزشمند در راستای صیانت از فرهنگ گذشتگان است که ارزش بسیار فراوانی دارد.

 

آخرین خبر خوزستان در اینستاگرام :
https://instagram.com/khouzestan_today