صدا و سیما/ مدیر جهاد کشاورزی شهرستان‌های زبرخان و نیشابور گفت: به منظور قطع دست واسطه‌ها و دلالان و حمایت از باغداران، شرکت تعاونی آلوکاران در خرو راه اندازی می‌شود.

فرهمند، مدیر جهاد کشاورزی شهرستانهای نیشابور و زبرخان در جلسه‌ای با حضور  مسئولان تعاون روستایی و فرمانداری زبرخان، امام جمعه و تعدادی از تجار شهر خرو بیان داشت: برای ساماندهی بازار آلو ۲پیشنهاد مطرح است که اولی ایجاد زنجیره ارزش با تشکیل شرکت تعاونی توسط باغداران و تجار است که منجر به ارتقاء کیفیت محصول و بازاریابی و صادرات آن می‌شود و دومین پیشنهاد هم ورود سازمان تعاون روستایی و خرید تضمینی آلو است.
رئیس تعاون روستایی شهرستان‌های نیشابور و زبرخان هم در این جلسه گفت: با تشکیل شرکت تعاونی آلوکاران، همه ذی نفعان شامل باغدار، تولیدکننده و صادرکننده می‌توانند در آن عضو شوند که نتیجه این کار، افزایش کیفیت و حذف واسطه‌ها و دلالان است.
بیاتی افزود: در نهایت این اقدام باعث می‌شود نظارت بیشتری به تولید آلو و کیفیت آن شود و به لحاظ قیمت هم محصول آلو جایگاه خود را پیدا خواهد کرد و سود آن مستقیماً عاید باغداران خواهد شد.
در ادامه معاون فرماندار شهرستان زبرخان هم آمادگی مجموعه خود را در حمایت از تأسیس شرکت تعاونی آلوکاران اعلام کرد و افزود: این شهرستان این ظرفیت را دارد تا در محصول آلو دارای یک برند خاص شود.
سیدآبادی از رئیس اداره تعاون روستایی خواست در صورتی که بازار آلو از لحاظ قیمتی ملتهب و آشفته شد، سریعاً به این بازار ورود پیدا کرده و خرید تضمینی را آغاز کنند.
در پایان این جلسه، ۶نفر از تجار به عنوان هیئت موسس انتخاب و مقرر شد طی مدت دو ماه نسبت به راه‌اندازی و تاسیس شرکت تعاونی باغداران آلوکار اقدام کنند.
همه ساله با فرا رسیدن فصل پاییز، برداشت آلوبخارا از باغات شهر خرو، قطب اصلی تولید آلوی کشور آغاز و پشت بام‌های این شهر طلایی می‌شود که در همین ایام دلالان و واسطه‌ها هم فعالیت خود را شروع می‌کنند تا دسترنج باغداران را به قیمت ناچیز خریداری و سود سرشاری را به جیب‌های خود سرازیر کنند؛ اما امسال جهاد کشاورزی و اداره تعاون روستایی تصمیم گرفتند تا برای بهبود وضعیت آلو چاره‌ای بیندیشند.

آخرین خبر خراسان رضوی در اینستاگرام :
https://www.instagram.com/khorasan_today
آخرین خبر خراسان رضوی در تلگرام :
https://t.me/Toos_today