ایرنا/ آمار جان‌باختگان کرونا در استان برای پنجمین بار طی دو ماه اخیر به صفر رسید و مجموع فوتی‌های پنج موج شیوع بیماری کووید۱۹ در این استان در رقم ۲ هزار و ۵۱۸ نفر باقی ماند.

بنا به اعلام ستاد مدیریت کرونای استان اردبیل، روند شیوع بیماری کووید۱۹ در این استان در روزهای اخیر به وضعیت پایدار رسیده ولی به گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان، در صورت کم توجهی شهروندان، شیوع موج ششم دور از انتظار نیست.
بر اساس اعلام این مرجع، طی شبانه روز گذشته مجموع بستری مبتلایان کرونا در مراکز درمانی این استان به ۱۸۸ نفر رسیده که ۷۰۹ نفر کمتر از بالاترین آمار ثبت شده در ۲ ماه پیش است.
بر اساس اعلام ستاد مدیریت کرونای استان اردبیل، طی شبانه روز گذشته ۳۳ فرد جدید مبتلا به کرونا در مراکز درمانی استان اردبیل بستری شدند که این میزان بستری نیز نسبت به بالاترین آمار ثبت شده در دو ماه قبل، ۱۵۶ نفر کاهش را نشان می‌دهد.
هم اکنون شیوع بیماری کووید۱۹ در این استان در وضعیت زرد قرار دارد و شهرستان‌های بیله‌سوار، گرمی، نیر و اصلاندوز در وضعیت آبی و شهرستان‌های اردبیل، خلخال، پارس‌آباد، کوثر، نمین، سرعین و مشکین‌شهر در وضعیت زرد شیوع کرونا قرار دارند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل اظهار کرد: روند کاهشی موج پنجم شیوع کرونا در استان که از حدود چهار هفته پیش آغاز شده بود، متوقف شده و به وضعیت پایدار رو به افزایش رسیده است.
شهرام حبیب‌زاده با اشاره به قرار داشتن استان اردبیل در وضعیت زرد و با هشدار نسبت به احتمال افزایشی شدن روند شیوع کرونا در این استان افزود: در صورت عادی‌انگاری توسط شهروندان، افزایش موج شیوع محتمل است.
وی ادامه داد: آمار مراجعه روزانه افراد مشکوک به ابتلای کووید.۱۹ به مراکز درمانی استان اردبیل که تا چند روز پیش روند کاهشی را طی می‌کرد، در وضعیت پایدار قرار گرفته است به طوری که در شبانه‌روز گذشته ۹۶ فرد مبتلا تحت نظر قرار گرفته و خدمات درمانی دریافت کردند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل خواستار پرهیز از دورهمی و عادی‌انگاری بیماری کووید۱۹ و نیز استفاده مستمر از ماسک توسط شهروندان شد و گفت: آمار بستری مبتلایان به کرونا در بخش مراقبت‌های ویژه مراکز درمانی این استان به ۵۵ نفر تنزل کرده است.
وی اظهار کرد: در شبانه‌روز گذشته ۳۵ نفر از مبتلایان بستری در مراکز درمانی استان اردبیل نیز پس از بهبودی نسبی و ادامه درمان در منزل ترخیص شدند.
حبیب زاده تنها چاره ادامه کاهش سیر شیوع کرونا در این استان را رعایت جدی و سختگیرانه دستورالعمل‌های بهداشتی ذکر کرد.
وی با اشاره به تزریق ۲ دُز واکسن برای بیش از ۵۱ درصد جمعیت هدف در استان اردبیل اضافه کرد: از ۲۲ بهمن سال گذشته تاکنون یک میلیون و ۳۴۴ هزار و ۹۴۴ دُز واکسن کرونا برای گروه‌های هدف در این استان تزریق شده است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل در ادامه اعلام کرد: تاکنون ۸۳۲ هزار و ۲۶۰ دُز واکسن نوبت اول و ۵۱۲ هزار و ۶۸۴ دُز واکسن نوبت دوم در استان اردبیل تزریق شده است.
وی با اشاره به تداوم فرایند واکسیناسیون کرونا در استان اردبیل و افزایش سرعت واکسیناسیون در این استان با اختصاص محموله‌های پرتعداد واکسن کرونا به استان افزود: امیدواریم با ادامه همین روند، تا آخر همین ماه، تمام گروه‌های سنی و بسیاری از گروه‌های شغلی واکسینه شوند.
حبیب‌زاده تاکید کرد: حتی افرادی که ۲ دُز واکسن کرونا زده‌اند و ۲ هفته از زمان واکسیناسیون آنها گذشته است، باید ماسک زده و دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت کنند چون واکسیناسیون باعث پیشگیری از ابتلا نمی‌‍‌شود و تنها در پیشگیری از مرگ و میر موثر است.

آخرین خبر اردبیل در اینستاگرام :
https://instagram.com/ardabil__today