فارس/ هر ساله با آغاز فصل سرما، ساماندهی افراد کارتن‌خواب و بی‌خانمان به عنوان یکی از معضلات اجتماعی مورد توجه قرار می‌گیرد اما موضوع ساماندهی این افراد از سوی یک متولی واحد، معضلی است که سال‌هاست بلاتکلیف مانده و به گفته مسئولان مربوطه تا زمانی که مدیریت واحدی وجود نداشته باشد، این روند افزایش خواهد داشت.

امروزه در بسیاری از مباحث علمی و دانشگاهی و مباحث مربوط به سیاست‌گذاری‌های اجتماعی در جوامع، عبارت طرد اجتماعی و عبارت بی‌‌خانمانی با هم به کار می‌رود.
آن دسته از افراد جامعه که در خیابان‌ها می‌خوابند و با عنوان کارتن‌خواب از آن‌ها یاد می‌شود، نقطه اوج طرد شدگی اجتماعی به حساب می‌آیند، آنان از جامعه رانده شده و از شیوه متعارف زندگی که اغلب مردم آن را برای خود بدیهی تصور می‌کنند، محرومند؛ لذا در بیشتر کشورها سیاست‌های اجتماعی به شکل‌های مختلف و شدت و ضعف متفاوت این بخش از جامعه شهری را هدف قرار داده و برای بهبود وضعیت آن‌ها اقدام می‌کنند.
در خراسان‌جنوبی و شهرستان بیرجند نیز این مشکل رو به افزایش است و اکثر کارتن خواب‌‎ها را متکدیان، معتادان و معتادان متجاهر در بردارند که رسیدگی به این معضل اجتماعی و کاهش با رفع آن نیاز ویژه مسئولان را می‌طلبد تا شاهد روند روبه‌رشد این معضل نباشیم، چرا که را پاک کردن صورت مسئله و ارائه ندادن آمارها نمی توان واقعیت را نادیده گرفت.

ایجاد سرپناه در پارک آزادی
معاون خدمات شهری شهرداری بیرجند درخصوص جمع‌آوری و سرپناه این قشر به ویژه در فصل سرما، گفت: زیرساخت‌هایی دیده شده است که شهرداری یک مجموعه ساختمانی دو طبقه احداث کرده است.
محمدزاده ادامه داد: فضای بسیار خوبی متناسب با جمعیت بیرجند در پارک آزادی دیده شده است که یک طبقه برای متکدیان و یک طبقه به عنوان گرم خانه با ظرفیت ۴۰ نفر را داریم.
به گفته وی معتادها و متکدیان شناسایی و کسانی که مشخص شود هیچ سرپناهی ندارند به این اقامتگاه راهنمایی می‌شوند و حتی در بخش ترک اعتیاد نیز به کمپ‌ها معرفی می‌شوند.
وی در زمینه آمار کارتن‌خواب‌ها در بیرجند نیز بیان داشت: از آنجایی که آمار بهزیستی و نیروی انتظامی متفاوت است نمی‌توان یک آمار دقیق در این مورد ارائه کرد.

حلقه مفقوده حضور کارتن‌خواب‌ها در جامعه
معاون خدمات شهری شهرداری بیرجند تأکید کرد: مسئولان نظارتی و رسانه‌ها فقط در زمان سرما به این معضلات توجه می‌کنند و در طول سال خبری در این زمینه نیست و این در حالی است که این معضل در طول سال ادامه دارد.
محمدزاده با بیان اینکه تمام ارگان‌ها باید کمک کنند و وظایف خود را به دوش دیگری نیندازند، عنوان کرد: حلقه مفقوده‌ای برای ساماندهی این معضل وجود دارد که باید رفع شود.
وی تصریح کرد: کارتن‌خواب‌ها از متکدیان و معتادهایی هستند که ارگان‌های مختلف متولی آن‌ها هستند مثلا سازمان فنی و حرفه‌ای طبق قانون باید آموزش‌ها رایگانی به آن‌ها بدهد که بتوانند کسب و کاری راه‌اندازی کنند و کمیته امداد تسهیلات ارائه می‌دهد.
به گفته وی اما زیرساخت‌های لازم برای حضور این افراد در جامعه آماده نیست و به دلیل این مشکلات باری دیگر این افراد به وضعیت سابق بازمی‌گردند و حتی بیشتر از قبل می‌شوند.

آخرین خبر خراسان جنوبی در اینستاگرام :
https://instagram.com/skhorasan_today