logo

۲۵درصد مردم کرمانشاه هنوز دز اول واکسن کرونا را دریافت نکرده‌اند

منبع
تسنيم
بروزرسانی
۲۵درصد مردم کرمانشاه هنوز دز اول واکسن کرونا را دریافت نکرده‌اند

تسنیم/ این روزها شبهات بسیاری در زمینه تزریق واکسن از سوی واکسن ستیزان مطرح می‌شود که سبب هراس بخشی از جامعه از دریافت واکسن شده است.

کرونا تاکنون جان حدود 3000 نفر از جمعیت دو میلیون نفری استان را گرفته و تنها 44 درصد مردم پروتکل‌های بهداشتی را رعایت می‌کنند و همین آمار می‌تواند زنگ هشداری باشد و غافلان را بیدار کند اما برخی نسبت به این آمارها و هشدارها بی‌توجه هستند.
در این میان برخی واکسن‌ستیز با ایجاد شبهاتی بی‌پایه و اساس درباره تزریق واکسن سبب ایجاد هراس در برخی افراد برای دریافت واکسن می‌شود و این خود نگرانی‌هایی را
برای شروع موج ششم ایجاد کرده است.
محمودرضا مرادی رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان کرمانشاه، با اشاره به تداوم واکسیناسیون در استان کرمانشاه اظهار داشت: 78 درصد جامعه هدف دز دوم و بیش از 50 درصد نیز دز دوم را دریافت کرده‌اند.
وی عنوان کرد: دانش‌آموزان 12 تا 18 سال نیز بیش از 70 درصد نوبت اول و حدود 20 درصد نیز نوبت دوم را دریافت کرده‌اند.
مرادی با اشاره به اینکه انتظار می‌رود استقبال مردم از واکسیناسیون افزایش یابد گفت: روزانه 20 تا 25 هزار دز واکسن تزریق می‌شود که نسبت واکسیناسیون تغیر کرده و

اکنون دو سوم تزریقات مربوط به نوبت دوم و تنها یک سوم مربوط به نوبت اول است.
این در حالی است که هنوز 20 تا 25 درصد مردم واکسن دز اول را دریافت نکرده‌اند و این زنگ خطر و هشداری برای ورود به پیک‌های بعدی و افزایش تعداد مرگ و میر است در صورتی که معطلی تزریق واکسن کمتر از پنج تا 10 دقیقه است.
سارا شاه آبادی معاون مرکز بهداشت استان کرمانشاه با اشاره به جهش‌هایی که در ویروس رخ می‌دهد اظهار داشت: جهش‌های ویروس به گونه‌ای است که این ویروس را قوی‌تر، قدرت و سرعت انتقال و قدرت بیماری‌زایی آن را نیز بیشتر می‌کند بنابراین وضعیت در آینده مشخص نیست و واکسیناسیون بهترین راهکار برای مقابله با آن است.
وی عنوان کرد: با واکسیناسیون سیستم ایمنی بدن فعال و هوشیار می‌شود و چنانچه ویروس کرونا وارد بدن شود در مقابل آن ویروس مقابله کند و فرد را از بستری و بدحال شدن نجات دهد.
شاه‌‌آبادی گفت: از زمانی که واکسیناسیون عمومی در استان شروع شده با رصد افراد فوت شده به این نتیجه رسیدیم که قریب به اتفاق افراد میانسالی هستند که واکسینه نشده‌اند.
وی افزود: به ندرت افرادی وجود دارند که دو نوبت واکسن را دریافت کرده و بر اثر ابتلا به کرونا فوت کرده باشند؛ مگر در افرادی که بسیار مسن هستند یا بیماری‌های زمینه‌ای شدید یا ژنتیک دارند و اکثر افرادی که فوت کرده‌اند واکسن را دریافت نکرده‌اند و این معجزه واکسیناسیون را نشان می‌دهد.
شاه‌آبادی گفت: علاوه بر این در جامعه پزشکی و کادر درمان که بهمن و اسفند سال گذشته واکسینه شدن مورد فوتی بر اثر کرونا گزارش نشده است در حالی که تا قبل از واکسیناسیون هر هفته چند نفر از کادر درمان جان خود را از دست می‌دادند.
وی با اشاره به بهانه برخی از افراد برای نزدن واکسن افزود: تمامی عوارض ناشی از تزریق واکسن به معاونت بهداشتی اعلام و به کمیته تشخیص ارجاع داده می‌شود و خوشبختانه پزشکان ماهری در این کمیته فعالیت می‌کنند.
شاه‌آبادی با بیان اینکه برخی می‌گویند در اطرافیانشان مواردی بعد از تزریق واکسن فوت کرده‌اند و این بهانه‌ای برای واکسن نزدن سایر اقوام شده گفت: براساس آنچه به کمیته تشخیص دانشگاه ارجاع داده شده بیش از 99 درصد از این موارد فوت، عارضه همزمانی با واکسن است و هیچ ارتباطی با واکسن نداشته است.
وی افزود: در موارد بسیار معدودی موارد فوت مربوط به تزریق واکسن بوده و این در تمام دنیا اتفاق می‌افتد زیرا هر ماده خارجی که وارد بدن فرد می‌شود ممکن است عارضه‌ای را به دنبال داشته باشد.
شا‌ه‌آبادی بیان کرد: درباره یکی از واکسن‌ها شایعه بود که منجر به لختگی خون می‌شود در صورتی که چنانچه فردی مبتلا به کرونا شود 16 درصد احتمال لختگی خون بعد از بهبودی وجود دارد و مرگ‌هایی در جوانان به این دلیل وجود داشته است.
وی گفت: افراد مبتلا به ایدز یا هپاتیت به دلیل اینکه سیستم ایمنی ضعیفی دارند به طور حتم باید واکسیناسیون را انجام دهند و مشکلی برای آن‌ها ایجاد نمی‌شود و در مرکز مشاوره بیماری‌های رفتاری سایت مجزایی برای این افراد راه‌اندازی شده است.

شاه‌آبادی عنوان کرد: چنانچه فردی ناقل کرونا باشد و دیگران را مبتلا کند دقیقاً مصداق تهدید علیه بهداشت عمومی است و قوانین خاص خود را دارد و فرد مبتلا شده می‌تواند علیه فرد ناقل شکایت و از طریق دادگستری پیگیری کند.
وی افزود: در ستاد استانی کرونا نیز مصوب شده که چنانچه افرادی در مراسم ختم یا عروسی به کرونا مبتلا شوند قابل پیگیری است و دادستانی می‌تواند برای صاحب مراسم حکم صادر کند.
شاه‌آبادی در رابطه با صدور کارت کاغذی واکسیناسیون برای افرادی که واکسن دریافت نکرده‌اند گفت: کارت کاغذی واکسیناسیون فاقد اعتبار است و هر کسی که واکسن زده باشد در سامانه وزارت بهداشت ثبت می‌شود و کارت دیجیتال ملاک تزریق واکسن است اما ناظران این موضوع را رصد می‌کنند و صدور کارت کاغذی برای این افراد بعید به نظر می‌رسد.
وی افزود: هنوز به ایمنی مدنظر براساس تزریق واکسن دست نیافته‌ایم و زمانی می‌توانیم ادعا کنیم ایمنی جمعی ایجاد شده که حداقل 85 درصد افراد جامعه دو نوبت واکسن را دریافت کرده باشند و دو تا سه هفته نیز از آن زمان گذشته باشد چون ایمنی ایجاد شده بعد از نوبت دوم بعد از دو تا سه هفته به دست می‌آید.
شاه‌آبادی با اشاره به موضوع تأخیر در تزریق نوبت دوم واکسن گفت: برای واکسن سینوفارم و برکت که فاصله بین نوبت اول و دوم 21 تا 28 روز است بهتر است در موعد مقرر نوبت دوم تزریق شود اما چنانچه بنابر دلایلی این امکان وجود نداشت حداکثر 15 روز بعد تزریق شود و مشکلی ایجاد نمی‌شود اما ممکن است اثربخشی و ایمنی‌بخشی واکسن مقداری کاهش یابد.
وی افزود: برای واکسن‌هایی همچون آسترازنکا نیز هشت تا 12 هفته بعد از نوبت اول امکان تزریق نوبت دوم وجود دارد.
معاون مرکز بهداشت استان کرمانشاه گفت: واکسن آسترازنکا اثربخشی بسیار خوبی دارد و چون تحقیقات علمی و دقیقی درباره این واکسن وجود دارد سازندگان اعلام کردند یک در 250 هزار نفر خانمی که داروهای هورمونی مصرف کرده‌اند یا بیماری زمینه‌ای داشته‌اند ممکن است دچار لخته خون شوند؛ به بانوان زیر 50 سال که آسترازنکا را تزریق می‌کنند توصیه می‌شود اگر از چهارم تا 21‌ام چنانچه علائمی شبیه سردردهای شدید، درد پست سر، تاری دید و ورم دست و پا داشتند به پزشک مراجعه کنند و تحت درمان قرار گیرند و این عارضه بسیار نادر است و در استان کرمانشاه مشاهده نشده است.
شاه آبادی با اشاره به اینکه هیچ منع مصرفی برای تزریق واکسن وجود ندارد گفت: افرادی که مبتلا به کرونا هستند، افرادی که دچار بیماری حاد تب‌دار هستند و افرادی که حساسیت شدید به تخم‌مرغ دارند واکسینه نمی‌شوند و پزشک متخصص برای این افراد گواهی می‌کند.

آخرین خبر کرمانشاه در اینستاگرام :
https://www.instagram.com/kermanshah.today

اخبار بیشتر درباره
اخبار بیشتر درباره