نماد آخرین خبر

ساخت تله کابین در آبشار یاسوج به کجا رسید؟

منبع
ايرنا
بروزرسانی
ساخت تله کابین در آبشار یاسوج به کجا رسید؟

ایرنا/ طرح تله کابین منطقه گردشگری آبشار یاسوج که زمینه ای برای ایجاد فرصت های شغلی جدید و رونق گردشگری در یکی از قطب های ایرانگردی مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد بوده و آغاز عملیات اجرایی آن به سال ۹۲برمی گردد ، نیازمند تلاش بیشتر برای تکمیل و بهره برداری است.

این منطقه یکی از ۲۵۰ جاذبه گردشگری استان کهگیلویه و بویراحمد است که به دلایلی چون مسیر کوتاه تا شهر، جاده هموار، زیبایی های طبیعی و نزدیکی به استان های جنوبی مانند بوشهر و خوزستان ظرفیت های خوبی برای جذب گردشگران داخلی و خارجی دارد به همین خاطر کار ساخت یک تله کابین در منطقه آبشار یاسوج پس از اخذ مجوزهای کارشناسی در دستور کار میراث فرهنگی استان قرار گرفت.
عملیات اجرایی ساخت تله کابین در منطقه آبشار یاسوج به عنوان زیرساختی که می تواند تکمیل کننده جاذبه های طبیعی این تفرجگاه باشد از مهرماه سال ۱۳۹۲ آغاز شده اما با گذشت هشت سال از شروع، این طرح تنها ۲۰درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
احداث تله کابین منطقه گردشگری آبشار یاسوج در مسیری به طول یکهزار و ۵۰۰متر حد فاصل ورودی منطقه توریستی آبشار یاسوج تا کوه دوریاب واقع در بالادست پارک جنگلی این شهر در حال ساخت است اما آن طور که متولیان حوزه گردشگری کهگیلویه و بویراحمد اذعان می کنند تکمیل و بهره برداری از این پروژه نیازمند تزریق اعتبار است.
کارشناسان حوزه گردشگری کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به تجربیات احداث تله کابین در برخی نقاط کشور  تاکید می کنند که بهره برداری از این  طرح به غیر از افزایش نشاط گردشگران می تواند به ماندگاری بیشتر آنان در استان نیز کمک کند.
آنان اضافه می کنند که در صورت افتتاح این طرح ظرفیت ایجاد واحد خدماتی جدید مانند رستوران ، کافی شاب، فروشگاه های کالاهای ضروری مسافران وجود دارد و همچنین امکان درآمدزایی از طریق اسکان گردشگران می تواند زمینه خلق فرصت های جدید شغلی و به دنبال آن درآمدزایی برای شهروندان را فراهم می کند.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد گفت: به تازگی ۵۰ میلیارد ریال اعتبار برای تکمیل طرح احداث تله کابین در منطقه گردشگری آبشار یاسوج اختصاص یافته اما سرمایه گذار این طرح در گیر و دار تامین وثیقه برای دریافت آن است.
مجید صفایی اظهار کرد: این اعتبار به صورت تسهیلات بانکی از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی برای تکمیل طرح تله کابین منطقه گردشگری آبشار یاسوج پیش بینی شده است.
وی با اشاره به اینکه دو سال پیش ۲۰۰میلیارد ریال اعتبار برای ساخت این پروژه تصویب شده بود تاکید کرد: در مرحله نخست ۵۰ میلیارد ریال اعتبار در قالب تسهیلات بانکی برای اجرای تله کابین آبشار یاسوج به سرمایه گذار بخش خصوصی پرداخت شده است.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد ابراز کرد: این طرح ۱۰۰ میلیارد ریال دیگر برای تکمیل نیاز دارد که پس از جذب و هزینه شدن تسهیلات بانکی مرحله دوم اعتبارات تکمیل مورد نیاز اختصاص می یابد.
صفایی تاکید کرد: طرح تله کابین منطقه گردشگری یاسوج در وسعت چهارهزار مترمربع زمین در بخش های مبدا و مقصد پیش بینی شده است.
وی با یادآوری نقش ایجاد زیرساخت ها برای رونق صنعت گردشگری عنوان کرد: این طرح می تواند نقش مهمی در افزایش جاذبه های این منطقه داشته باشد.
به گفته مسئولان میراث فرهنگی کهگیلویه و بویراحمد میزان اشتغالزایی این مجتمع فرهنگی و گردشگری در آن زمان حدود ۳۰۰ نفر بوده است.

آخرین خبر کهگیلویه و بویراحمد در اینستاگرام :
https://instagram.com/yasuj_today