logo

وضعیت بحرانی خشکسالی در چهارمحال و بختیاری؛ بارش‌ها هم تنش آبی را جبران نمی‌کند

منبع
تسنيم
بروزرسانی
وضعیت بحرانی خشکسالی در چهارمحال و بختیاری؛ بارش‌ها هم تنش آبی را جبران نمی‌کند

تسنیم/ از سال ۱۳۸۶ استان چهارمحال و بختیاری دچار کاهش بارش شده است و اکنون با بجران خیلی شدید در این حوزه روبروست به طوری که ۹۶ درصد استان در خشکسالی قرار دارد.

مهران چراغ‌پور، مدیرکل هواشناسی چهارمحال و بختیاری اظهار کرد: سال زراعی گذشته استان چهارمحال و بختیاری با 40 درصد کاهش بارش نسبت به میانگین بلندمدت به اتمام رسید.
وی افزود: از سال 86 تاکنون به صورت متناوب شاهد کاهش بارش‌ها بوده‌ایم و الان با بحران خیلی شدید روبرو هستیم به طوری‌که 96 درصد استان در معرض خشکسالی قرار دارد.
چراغ‌پور با اشاره به اینکه مسئله خشکسالی به تعییر اقلیم و پدیده‌های جهانی مربوط می‌شود افزود: ایران کشوری خشک است که در اثر کمبود بارش‌های دهه‌های قبل دچار خشکسالی شدید شده و باید با تغییر برنامه‌ها و تدابیر شهری و زمین‌شناختی آب‌های سطحی به دشت‌های خشک انتقال پیدا کند تا از هدررفت و خروج آن جلوگیری و جذب سفره‌های زیرزمینی شود، همچنین تغییر الگوی کشت محصولات کشاورزی از توصیه‌های مهم در این راستا است.
مدیرکل هواشناسی چهارمحال و بختیاری بیان کرد: برای فصل پاییز امسال بارش کمتر از نرمال پیش‌بینی می‌شود و بارش‌های موثر از 20 آبان‌ماه شروع و تا اوایل آذر ادامه خواهد داشت و برای زمستان بارش‌هایی در حد نرمال پیش‌بینی می‌شود.
وی با بیان اینکه خشکسالی‌های دهه‌های گذشته بسیار زیاد بوده، عنوان داشت: دمای هوای مهرماه امسال دو درجه افزایش یافته که علامت خوبی نیست و با توجه به اینکه سال‌ها درگیر کمبود بارش بودیم این بارش‌ها خشکسالی‌ را برطرف نمی‌کند.
چراغ‌پور ادامه داد: روز گذشته اولین بارش را در شهرستان کوهرنگ داشتیم که به صورت باران بوده و فقط در برخی ارتفاعات به صورت برف بود که این بارش‌ها حدود 6 میلیمتر شده است و یک سیستم بارشی دیگر در منطقه کوهرنگ فعال خواهد شد که بارش متناوب را در کوهرنگ شاهد خواهیم بود و امروز این سامانه از استان خارج خواهد شد.
مدیرکل هواشناسی چهارمحال و بختیاری برای روزهای یک‌شنبه و دوشنبه کاهش دما را پیش‌بینی کرد و گفت: در روزهای سه‌شنبه وچهارشنبه هفته جاری وزش باد همراه با گرد و خاک را در استان خواهیم داشت و یک سیستم بارشی نیز در روزهای پنج‌شنبه و جمعه موجب مقداری بارش خواهد شد.
وی خشک شدن سرچشمه‌های کوهرنگ را ناشی از خشکسالی دانست و خاطرنشان کرد: خشک شدن سرچشمه‌های کوهرنگ هیچ ربطی به زلزله اخیر کوهرنگ ندارد و سرچشمه‌ها قبل از وقوع زلزله خشک شده بود چراکه در روز قبل از زلزله جلسه‌ کمیته بحران با حضور اعضای کمیته مدیریت بحران برگزار و در مورد وضعیت بارش و خشکسالی گزارش‌های لازم را ارائه دادیم، مدیرعامل شرکت آب استان نیز در خصوص کاهش بارش، کمبود آب و خشکی این سرچشمه‌ها گزارش داده بود.

آخرین خبر چهارمحال و بختیاری در اینستاگرام :
https://instagram.com/Shahrekordtoday